S cijelog Jadrana stižu nadrealne snimke ekstremnih oseka. Oceanograf objasnio što se događa

Spomenuo je 'steričko sažimanje mora'

20.02.2023.., Fazana - Velika oseka u lucici Valbandon.  Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

Hrvatsku su ovih dana obišle fascinantne, ali i pomalo zabrinjavajuće fotografije brodica nasukanih zbog ekstremnih oseka diljem jadranske obale. Neuobičajeni prizori mogli su se vidjeti od Fažane do Pelješca, a oceanograf dr. Ivica Vilibić s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu za Jutarnji je objasnio o čemu je riječ.

Za početak je istaknuo da je ova oseka ekstremna, ali i da nije nešto što se još nikad nije vidjelo. “Razina mora još uvijek je oko 20 centimetara viša od najekstremnijih oseka koje su se događale u posljednjih pedesetak godina. Ona je na neki način neuobičajena, jer je nismo imali toliko izraženu posljednjih godina”, objasnio je dr. Vilibić.

More je sad najhladnije u godini

Više je razloga zašto je more niže od uobičajenog, a jedan od njih ima veze s pojmom koji naziva “steričko sažimanje mora”. “Hladnije more – a sad je najhladnije u godini – je gušće, pa je stoga razina mora u Jadranu općenito najniža krajem veljače i u ožujku”, rekao je.

Na sve utječe i tlak zraka koji je relativno visok, nastavlja. “U slučaju da je tlak viši za 20 hPa, što može biti u ekstremnim situacijama (trenutno je oko 1020 hPa), onda bi oseka i bila na razini onih najekstremnijih u posljednjih 50 godina”, govori.

Stobreč Milan Sabic/PIXSELL

Prije par mjeseci – suprotna situacija

Još jedan razlog ekstremne oseke porast je saliniteta u sjevernom Jadranu, a to je posljedica suše i malog dotoka rijeka te ulaska mnogo slanije vode u Jadran posljednjih nekoliko godina. “To sigurno značajno doprinosi jakim osekama. Naročito je to izraženo u obalnom području i lagunama kao što je Venecijanska. Stoga, što je slanija voda gušća, razina mora u tom slučaju opada.

Rekao je i kako je zanimljivo što je situacija prije samo nekoliko mjeseci u sjevernom Jadranu bila skroz suprotna. Tada je, kaže, ispred Venecije zabilježena najviša ikad razina mora. “No ne u Veneciji, jer je laguna bila zatvorena sustavom Mojsije”, kaže dr. Vilibić.