Korona u Hrvatskoj stagnira, ali kreveti se ne prazne željnom brzinom, doktori strahuju od novog rasta oboljelih

Iako je broj novozaraženih u stagnaciji, bolnički kreveti ne prazne se željenom brzinom

23.10.2020., Zagreb - Covid-19 odjel u KB Dubrava. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Brojevi testiranih posljednjih dana u Hrvatskoj govore da je korona u stagnaciji, ali se bolnički kreveti ipak ne prazne željenom brzinom, što pokazuje broj hospitaliziranih, piše u utorak Jutarnji list.

Također, čelni ljudi bolnica kažu da čak i kad im broj pacijenata dijelom padne, ne smanjuju kapacitete namijenjene oboljelima od covida jer naprosto nema uvjerljivih dokaza da će se omikron varijanta ponašati isto u svim državama, a osobito kad je procijepljenost niska kao što je to u Hrvatskoj.

Na to upozorava i virusni imunolog dr. Stipan Jonjić. Kaže da je u Hrvatskoj i dalje premalo cijepljenih među starijom populacijom, a upravo bi njima omikron mogao najviše štetiti. Naime, tek se čeka pravi dolazak omikrona u Hrvatsku.

Omikron još nije u zamahu

Prema podacima o sekvenciranim uzorcima u laboratoriju ECDC-a, omikron u Hrvatskoj još nije u zamahu. No stručnjaci upozoravaju da je samo pitanje vremena kad će se to dogoditi, odnosno da će to biti najvjerojatnije iza blagdana tijekom kojih je u Hrvatsku došao veći broj građana iz zapadnih zemalja, u kojima je novi soj uvelike prisutan.

“Kod nas na covid-odjelu i dalje se traži ‘mjesto više‘ tako da nismo uspjeli predahnuti unatoč stagnaciji broja zaraženih posljednja dva tjedna. Tijekom vikenda primili smo 37 novih pacijenata”, kaže dr. Gordana Pavliša, voditeljica odjela za covid-19 KBC-a Zagreb.

“I dalje imamo osam covid-odjela, što uključuje i respiracijski centar, i to nećemo smanjivati barem do kraja ove godine. Trenutačno imamo 95 pacijenta, od kojih je 17 u respiracijskom centru, a 16 ih je na respiratoru”, rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka dr. Alen Ružić. Samo su dijelom odahnuli u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, gdje trenutačno imaju dva ili tri kreveta slobodna, a smanjio se i broj pregleda, piše Jutarnji.