Singapur je preskočio Novi Zeland i postao najbolje mjesto na svijetu za život u doba pandemije

Život u toj otočnoj državi odvija se gotovo normalno

(FILES) In this file photo taken on July 28, 2020, visitors walk along a viewing platform on Victoria Peak in Hong Kong. - Hong Kong and Singapore announced on April 26, 2021 plans to resurrect their scrapped coronavirus travel bubble with dedicated flights between the two cities starting on May 26. (Photo by ANTHONY WALLACE / AFP)
FOTO: AFP

Dok se mnoge zemlje bore s razornim posljedicama koronavirusa, jedan mali azijski otok koji se uspješno rješava pandemije postao je za život najbolje mjesto na svijetu.

Singapur je ovoga tjedna došao na vrh ljestvice Bloomberg Covid Resilience Ranking, izbacivši Novi Zeland koji je već mjesecima na prvome mjestu. Popis uzima u obzir niz faktora, od broja aktivnih slučajeva covida do slobode kretanja. Bloomberg kao glavni razlog dolaska Singapura na prvo mjesto liste navodi učinkoviti program cijepljenja u usporedbi sa sporim cijepljenjem u Novome Zelandu.

Često su imali dane bez novih slučajeva

Posljednjih mjeseci, osim lokalnih pojava bolesti koje su brzo ugašene, danima uopće nije bilo novozaraženih, iako se ovog tjedna pojavilo nekoliko slučajeva pa su ograničenja pooštrena. Stroga pravila putovanja i granična sigurnost značili su da se uvezeni slučajevi uglavnom zaustavljaju, a zaražene osobe koje dolaze odmah smještaju u izolaciju.

Osim dvomjesečnog lockdowna početkom prošle godine, više nisu morali poduzimati takve stroge mjere. Život je gotovo normalan, obitelji se normalno viđaju, s prijateljima se ide u restorane, iako ne više od osam ljudi. Maske su svugdje obavezne, čak i na otvorenom iako ih smijete skinuti dok vježbate ili jedete.

Puno ljudi se vratilo na posao u socijalno distanciranim uredima, možete otići u kino, poslušati koncert ili otići u kupovinu sve dok nosite masku i prijavite se u aplikaciju za traženje kontakata. Škole i vrtići su otvoreni, a vikendom djeca mogu bilo kamo, mada su kapaciteti smanjeni zbog osiguranja socijalne distance.

Dosad su cijepili 15 posto populacije

Od početka godine cijepljeno je 15 posto populacije, stanovnika ima šest milijuna, zemlja je dobro vođena, povjerenje u vladu je veliko i nema kolebljivosti oko cijepljenja. Singapurci kažu: “sigurni smo i dobro nam ide, obavezno nošenje maski, agresivno traženje kontakata, produljenje ograničenja putovanja i velikih okupljanja kao i činjenica da smo otok s lako kontroliranim granicama i velikim financijskim rezervama čini nemilosrdno učinkovit sustav.”

Ali istovremeno, postoji primjetna disonanca oko pitanja je li Singapur najbolje mjesto za život. Mnogi u Singapuru uživaju slobodu kretanja, no to nije slučaj sa stotinama tisuća radnika migranata koji su uglavnom ograničeni na svoja radna mjesta i spavaonice, nakon masovnih izbijanja bolesti prošle godine zbog skučenih i nehigijenskih životnih uvjeta.

Ako žele napustiti spavaonice, moraju tražiti dozvolu, a uglavnom se druže u rekreacijskim centrima koje je odobrila vlada. Sve je to neophodno da se zaštiti zemlja s obzirom na to da postoji stvaran i značajan rizik od izbijanja bolesti u njihovoj zajednici, argumentirala je vlada. To je istina, s obzirom na stanove u kojima žive čak i nakon vladinih napora da im se poboljša smještaj.

Oni koji su ostali bez posla našli su drugi

Iako se govori o jednakosti, Singapur je i dalje duboko podijeljeno društvo. Novi Zeland koji je također na vrhu popisa Covid Resilience ne gazi ljudska prava. Ne radi se samo o rezultatu nego i o načinu na koji se do njega stiže, piše BBC. Singapurska vlada je uložila milijune dolara u poticanje gospodarstva i pomoć obiteljima, a stopa nezaposlenosti je i dalje niska.

Pandemija ostavlja traga među neprivilegiranima i obiteljima s niskim primanjima. Radnici su lako zamjenjivi, ne znaju koliko će koji dan zaraditi, mnogima je smanjena plaća, ali oni koji su ostali bez posla našli su drugi. “Problem je u nedostatku socijalne sigurnosti”, kaže socijalna radnica Patricia Wee. “Taj stres može utjecati na obitelji na podmukli način. Povećavaju se slučajevi obiteljskog nasilja”, dodaje.

Čak i za one koji uživaju privilegiju slobode i stabilnog dohotka, postoje nedostaci. Malo privatnosti koju su stanovnici imali prije pandemije, još se više smanjilo. Prihvatili su da svuda kamo idu moraju koristiti aplikaciju ili nositi token koji prati gdje su i s kim kontaktiraju, iako vlada tvrdi da su podaci anonimni.

Boje se zloupotrebe masovnog prikupljanja podataka

Mnogi se slažu da je to u krizi neophodno, ali neki iapk upozoravaju na potencijalnu zloupotrebu masovnog prikupljanja podataka. Kada je vlada nedavno priznala da koristi te podatke u druge svrhe, osim traženja kontakata, unatoč jamstvima o privatnosti, nedostatak transparentnosti ljuti stanovnike.

Živeći u prenatrpanom gradu-državi bez zaleđa mnogi su navikli putovati u inozemstvo, ili na vikend na susjedne indonezijske otoke ili u obližnje malezijske gradove. To više nije moguće, pa deseci tisuća Singapuraca odlaze na krstarenja oko otoka. Mnogima obitelji žive izvan Singapura pa ih još ne smiju posjetiti.

Vijest da Singapur otvara putnički balon s Hong Kongom, nakon neuspjelog pokušaja prošle godine, dočekali su radosno, ali su ovog tjedna zabilježeni slučajevi infekcije u oba grada. Mnogi u Singapuru zahvalni su na tome što su uspješno odbili globalnu pandemiju. Svjesni su toga da se moraju uskoro otvoriti i već su počeli ublažavati ograničenja za putnike iz kontinentalne Kine i Australije.