Škole su odabrale modele po kojima u ponedjeljak kreće nastava. Doznajemo detalje od gradova i županija

Telegram od 30 gradova i županija osnivača osnovnih i srednjih škola doznaje kako će se odvijati nastava

Tri dana uoči početka nastave u novoj školskoj godini, Telegram od 30 gradova i županija osnivača osnovnih i srednjih škola doznaje kako će većina hrvatskih škola u ponedjeljak krenuti s nastavom po A modelu Ministarstva obrazovanja. To podrazumijeva poštivanje maksimalnog mogućeg razmaka u razrednoj nastavi od 1. do 4. razreda, održavanje nastave u višim razredima osnovne škole uz razmak od 1,5 metra, odnosno 2 metra u srednjim školama, tj. nošenje zaštitnih maski za vrijeme nastave ako razmak nije moguće ostvariti.

Daleko će manji broj škola, kako nam javljaju osnivači, 7. rujna u novu nastavnu godinu krenuti po B modelu. On podrazumijeva da se dio nastave odvija online, a dio uživo, odnosno da se razredi dijele na dvije skupine koje se izmjenjuju po režimu od 1 tjedan ili 3+2/2+3 dana. Treći, model C, predviđen je tek u slučaju da Vlada proglasi lockdown i u tom se slučaju nastava odvija u potpunosti na daljinu, kao što je to bio slučaj od sredine ožujka.

Konsenzus za B model

Grad Zagreb, osnivač najvećeg broja osnovnih i srednjih škola, još uvijek ne raspolaže konačnim podacima o broju škola koji će nastavu organizirati po modelu A, odnosno B. “Prema trenutno dostupnim informacijama, međutim, očekujemo kako će većina zagrebačkih škola nastavu organizirati po modelu A”, kazali su nam jučer iz Gradskog ureda za obrazovanje. U odgovoru za Telegram dodaju kako su za izdavanje suglasnosti za rad po modelu B od škola zatražili odluku Školskog odbora te pozitivno mišljenje Vijeća roditelja.

“Smatramo kako je kod donošenja ovakvih odluka, kojima se zadire u organizaciju rada škole i posljedično mijenja organizacija života nastavnika, učenika i njihovih roditelja, potrebno postići konsenzus svih dionika kako bi se izbjegle moguće negativne reakcije i poteškoće u provedbi”, poručuju iz Zagreba. Ministar Radovan Fuchs jučer se osvrnuo na zagrebačke škole, ističući kako su neke toliko opterećene da se distanca od dva metra ne može ispoštovati. “U njima je teško održavati distancu i tu se mora ići u turnuse, cijepanje razreda”, kazao je Fuchs.

Dijeljenje samo u ogromnim školama

I većina škola kojima je osnivač Grad Rijeka, opredijelila se za model A. “U ovom trenutku sve su riječke osnovne škole spremne za epidemiološki siguran prihvat učenika. Također, škole su spremne mijenjati način rada sukladno razvoju situacije s pandemijom bolesti COVID-19, odnosno prilagođavati se pooštravanju ili popuštanju mjera sprječavanja zaraze”, poručuju iz Rijeke, koja je za svoje škole osigurala zaštitne maske, potrebna dezinfekcijska sredstva, higijenske i sanitarne potrepštine, a prema potrebama škola, osigurat će i zaštitne pregrade.

I u Primorsko-goranskoj županiji većina škola pripremila se za model A, a model B će biti samo u dvije škole koje imaju najveći broj učenika – OŠ u Viškovu s preko 900 učenika i OŠ u Kastvu s preko 700 učenika. Što se tiče srednjih škola Primorsko-goranske županije, njih 29 radit će po modelu A, jedna po modelu B, dok će ih 12 kombinirati i model C (isključivo online) za dopunsku, izbornu i dodatnu nastavu.

Ulaganjem do praćenja nastave bez maski

Sve škole u Međimurskoj županiji će, kako kažu iz Županije, zahvaljujući dugogodišnjim velikim ulaganjima u njihove prostorne kapacitete i opremu raditi po modelu A. “Najveći je dio njih uspio ostvariti prostorne uvjete koji će učenicima omogućiti da nastavu prate bez zaštitnih maski”, poručuju iz Međimurske županije u kojoj radi 30 osnovnih, 7 srednjih škola, Glazbena škola i Centar za odgoj i obrazovanje.

U gradovima Puli, Vukovaru, Slavonskom Brodu i Dubrovniku, koji su osnivači osnovnih škola na svojim područjima, sve će škole s nastavom krenuti po A modelu. Pritom je Pula osigurala perive maske za sve učenike od 5. do 8. razreda, u vukovarskim je školama od 5. do 8. razreda osiguran adekvatan razmak između učenika, a učenicima su kupljene i po dvije platnene višekratne maske. Po A modelu kreću i škole kojima su osnivači gradovi Velika Gorica, Zaprešić te Požega, koja je osnovnim školama na svom području osigurala po četiri pamučne, perive maske za sve učenike.

Izborni predmeti s mješovitim grupama online

U školama kojima su osnivači Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka županija, nastava će započeti po A modelu; iz Sisačko-moslavačke još poručuju da će se online odvijati tek predmeti u kojima se grupe formiraju od učenika više razreda. “To se većinom odnosi na izborne predmete u srednjim školama”, poručuju. U Virovitičko-podravskoj županiji svih će njihovih 14 osnovnih škola krenuti po A modelu s neposrednom učioničkom nastavom, kao i 6 srednjih škola, dok će dvije srednje škole imati nastavu po rotirajućem, B modelu.

Sve osnovne i srednje škole na području Brodsko-posavske županije opredijelile su se za model A, kao i škole u Poreču te 12 osnovnih i 5 srednjih škola kojima je osnivač Ličko-senjska županija. U Koprivničko-križevačkoj županiji 18 osnovnih škola krenut će po modelu A, kao i 7 srednjih škola, dok je jedna srednja škola prvih mjesec dana izabrala model C, odnosno online nastavu. Županija je osigurala 18.000 komada platnenih perivih maski za učenike i zaposlenike škola, a dodaju i kako će se modeli, ovisno o razvoju epidemiološke situacije, prema potrebi mijenjati i prilagođavati.

Nabava platnenih maski

Od 53 osnovne škole kojima je Osječko-baranjska županija osnivač, 48 škola će ići po modelu A, a 6 osnovnih škola po modelu B. Od ukupno 27 srednjih škola kojima je Županija osnivač, 21 će ići po modelu A, a 6 po modelu B. U devet šibenskih osnovnih škola, uglavnom će se kombinirati modeli A i B, a u Čakovcu će osnovne škole na nastavu krenuti uživo, po A modelu. 90 posto škola Krapinsko-zagorske županije odlučilo se za model A, dok su se za model B odlučile škole koje nemaju organizacijskih mogućnosti za model A.

Model C, osim u slučaju lockdowna, bit će aktivan u školama koje pohađaju učenici s težim bolestima, kojima je epidemiološki rizik prevelik da pohađaju nastavu. U Županiji su nabavili 33 tisuće platnenih zaštitnih maski pa će svi djelatnici škola i učenici dobiti po dvije. Škole na području Zagrebačke županije također će na nastavu po A modelu, kao i škole Karlovačke županije te škole grada Zadra. U Varaždinskoj županiji 43 škole će ići prema A modelu, a 3 škole prema B modelu, kombinirajući online i neposrednu nastavu.

U 24 od 25 osnovnih škola kojima je osnivač Istarska županija nastava će započeti po A modelu, a u jednoj prema B modelu koji će primijeniti i njihovih šest srednjih škola, dok će ih 15 krenuti po A modelu u jednoj ili dvije smjene. Sve osnovne škole s područja Grada Varaždina kojima je Grad osnivač, opredijelile su se za model A nastave pa je za 1870 učenika viših razreda i 583 djelatnika varaždinskih škola, koji su obavezni nositi maske u školi, Varaždin osigurao po dvije perive maske za višekratnu upotrebu.

Izazov s prijevozom u Zadru

Konačno, u gradu Splitu i njegovih 29 osnovnih škola, od ponedjeljka će nastava krenuti po modelu A u njih 28, dok će samo OŠ Mejaši nastavu provoditi po modelu B. “Učenici predmetne nastave smjena “A” nastavu prate u školu, a smjena “B” online. Nakon tjedan da se mijenjaju – smjena “B” nastavu prati u školi, a smjena “A” online”, kazali su nam iz gradske Službe za društvene djelatnosti. Spomenimo i kako su nam iz Zadarske županije poručili da im je najveći izazov bio organizirati prijevoz učenika jer je Županija geografski jako razvedena.

“Npr. upisno podučje Osnovne škole Nikole Tesle u Gračacu veće je površinom od cijele Međimurske županije. U novim uvjetima bilo je potrebno uskladiti za svaku osnovnu školu cijelu mrežu linija”, kažu iz Zadarske županije, dodajući kako im je manje zahtjevno bilo nabaviti potrebne materijale i sredstva. Osim definiranja modela po kojem se kreće s nastavom (i koji je podložan promjeni s obzirom na epidemiološku situaciju), velik će broj škola sat skraćivati na 40 minuta kako bi stvorili dodatno vrijeme za dezinfekciju između dvije smjene.

Također, dobar dio škola koje su prije radile u jednoj smjeni, prelaze na dvije smjene zbog epidemiološki adekvatne organizacije nastave, a “40 posto škola u Hrvatskoj ne ide u jednoj smjeni u školu, oni moraju pronaći način kako se organizirati”, kazao je jučer ministar Fuchs. Prema podacima koji nam od jučer pristižu od osnivača škola, većina ih je u suradnji sa školama, pronašla način na koji će zakoračiti u najneizvjesniju školsku godinu dosad.