Smatra se da će do 2018. godine u cijelom svijetu potpuno nestati dječja paraliza

Širom svijeta broj oboljelih je od 1988. godine je pao sa 350.000 na nekoliko stotina

FOTO: PROPan American Health Org/Flickr

Dječja paraliza ili poliomijelitis je strahoviti virus koji paralizira jednog od 200 oboljelih, a ubija 5 do 10 posto imobiliziranjem mišića potrebnih za disanje. Virus čini da njegove žrtve polagano pate. A većina oboljelih mlađa je od 5 godina.

Polio postoji stoljećima. Cjepivo protiv dječje paralize otkriveno je 1955. godine, a oralna verzija 1961. Što se nakon toga dogodilo je trijumf na medicinskoj sceni. Broj oboljelih drastično se smanjio. Amerika je 1994. godine objavila da nemaju više slučajeva bolesti.

Širom svijeta broj oboljelih je pao, sa 350.000 u 1988. godini na danas svega nekoliko stotina. Jedine dvije zemlje u kojima poliomijelitis još postoji su Afganistan i Pakistan (1988. godine bilo je 125 zemalja). Nigerija je imala još poneki slučaj u 2014.godini ali niti jedan u 2015.

Kozice su eliminrane do 1977. godine

Dječja paraliza prenosi se oralno-fekalnim kontaktom, a nešto manje zagađenom vodom. Jednom kada je osoba zaražena, nema načina da se virus zaustavi. Kako to da je broj tako pao? Samo zahvaljujući cijepljenju. Organizirana je ekstremno uspješna globalna kampanja, Global Polio Eradication Initiative, 1988 .godine u kojoj su surađivale mnogobrojne zemlje jer se jedino zajedničkom akcijom polio mogao otjerati u povijest.

Zbog tako agresivne kampanje očekuje se da će zadnji slučajevi poliomijelitisa biti u iduće dvije, tri godine. Do 2018. godine slučajeva dječje paralize više neće biti. To se već prije dogodilo sa kozicama koje su eliminirane sa lica Zemlje 1977. godine. Kozice su ubile stotine milijuna ljudi, a sada više ne postoje. Zbog čega? Opet zbog cijepljenja. Cijepiva su jedno od najboljih medicinskih inovacija u povijesti. Ona dokazano ne uzrokuju autizam i veliki su medicinski uspjeh ako ne i najveći.