Stepski sokolovi imaju tek pet gnijezda u Hrvatskoj. Nova akcija trebala bi spriječiti njihovo izumiranje

HEP ODS je ove godine postavio tri kućice za ovu zaštićenu vrstu na stupove svojeg dalekovoda

FOTO: HEP

Čak 81 ptičja vrsta kritično je ugrožena u Hrvatskoj, prema drugom i posljednjem izdanju Crvene knjige iz 2013. godine.

Intenzivna poljoprivreda, krivolov i krađa jaja i mladih ptica radi zarobljavanja životinja, vodeći su razlozi sve veće ugroze i izumiranja životinjskih vrsta na našim područjima. Među njima je i stepski sokol za koji se procjenjuje da ima tek 3 do 5 gnjezdećih parova.

Istraživanje stepskih sokola i drugih slavonskih vrsta iznimno je limitirano zbog nepristupačnih terena koji još nisu očišćeni od mina, ali satelitske snimke potvrđuju da tijekom godine brojnija mađarska populacija od 30 do 50 jedinki preleti Hrvatsku.

Tri nova doma za kritično ugroženu vrstu

Stepski sokol nastanjuje krajnji istok Hrvatske te se sumnja na potencijalno gnjezdilište u blizini Lonjskog polja. Stanište su mu prostori niskog raslinja s raštrkanom šumom koji su značajno izmijenjenih proteklih desetljeća radi intenzivne poljoprivrede radi koje se mijenja kvaliteta cijelog staništa.

Potencijal u doprinosu zaštiti ove vrste, prepoznao je HEP ODS te je u suradnji s Parkom prirode Kopačkim ritom, 21. veljače postavio tri kućice za ovu strogo zaštićenu vrstu. Kućice su postavljene na stupove 35 kV dalekovoda u sklopu europskog projekta LIFE Danube Free Sky.

Zahvaljujući sustavu za video nadzor postavljenom uz sva tri gnijezda, djelatnici Parka moći će iz ureda pratiti sve aktivnosti koje se dešavaju na terenu. Kamere su tako zabilježile da se u jedno gnijezdo već uselio mužjak vjetruše, također strogo zaštićene vrste.

Zaštita ptica kao sastavni dio distribucije struje

HEP-Operator distribucijskog sustava jedan je od partnera na projektu Life Danube Sky koji na području Elektroslavonije Osijek provodi mjere zaštite ptica od elektrokucije i kolizije na srednje naponskim nadzemnim vodovima unutar PP Kopački rit.

LIFE Danube Free Sky međunarodni je projekt sufinanciran sredstvima Europske unije posvećen sprječavanju stradavanja ugroženih vrsta ptica od negativnih utjecaja elektroenergetske infrastrukture.

U sklopu projekta, hrvatski operatori prijenosnog i distribucijskog sustava na širem području Parka prirode Kopački rit, kao jednog od ornitološki najznačajnijih područja u Hrvatskoj, izvode zaštitne mjere na elektroenergetskoj infrastrukturi koja je identificirana kao ugroza pticama.

Za bjeloglave supove 2,16 milijuna eura

Projekt je dio mjera HEP ODS-a na zaštite ptica i malih sisavaca od strujnog udara na srednje naponskoj nadzemnoj distribucijskoj mreži. HEP već gotovo dva desetljeća brine o tome da ih se ne uznemirava, da ih se zaštiti od strujnog udara, da im se ugrađuju i popravljaju gnijezda, ali i da se javnost osvješćuje o važnosti ove vrste.

Aktivnosti podrazumijevaju i mjere zaštite populacije bjeloglavih supova na Cresu gdje je, između ostalog, u siječnju započela provedba projekta LIFE SUPport vrijednog 2,16 milijuna eura, od čega se 60 posto financira iz programa LIFE Europske unije.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s HEP-om.