Stiže nova promjena vremena. Zbog olujnog juga oglašen je crveni meteoalarm za dijelove zemlje

Moguće su bujične poplave i udari vjetra do 165 km/h

04.02.2020., Rijeka - Jako jugo, valovi  i kisa na moru pred Rijekom. Ilustracija
Photo:Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Za ponedjeljak je za dijelove Hrvatske oglašen crveni meteoalarm. Naime, u Velebitskom kanalu te sjevernoj i južnoj Dalmaciji puhat će jako i olujno jugo s udarima koji bi mogli dosezati brzinu i od 130 kilometara na sat.

Kako javlja meteorologinja N1, Tea Blažević, već danas kasnije poslijepodne i navečer vjetar će okrenuti na južnjak i jugozapadnjak u Dalmaciji dok će buru na ostatku obale buru zamijeniti sjeverozapadnjak.

Moguće su bujične poplave

Snažno jugo i oštro stvarat će višemetarske valove koji će i plaviti dijelove obale te prekidati morski promet. Lokalno će biti obilne oborine duž Jadrana, što bi moglo uzrokovati bujične i urbane poplave. Postoji i opasnost od jakih nevera.

Za Kvarner, zapadnu Istru, srednju Dalmaciju te splitsku, dubrovačku, gospićku, kninsku i riječku regiju oglašen je narančasti meteoalarm također zbog olujnog juga. Ono bi na području splitske regije moglo dosezati i brzinu od 165 kilometara na sat.

U ostatku zemlje na snazi je žuti meteoalarm, također zbog juga. Na području zagrebačke, osječke i karlovačke regije ono bi trebalo puhati jače od 65 kilometara na sat. Uz to za gospićku, kninsku i riječku regiju oglašen je još i žuti meteoalarm zbog obilne kiše.

Crveni meteoalarm u dijelovima Hrvatske screenshot Meteoalarm

DHMZ upozorava na jugo

Zbog najava jakog i olujnog juga i DHMZ je na svojoj službenoj stranici objavio priopćenje. U posljednjem tjednu 2020. snijega će biti samo u najvišem gorju.

“Stiže nam ciklona Bella, kako su je nazvali u Met Office-u, nacionalnoj meteorološkoj službi Ujedinjenog Kraljevstva. Naime, da bi ciklona dobila ime mora imati snažan utjecaj, a Met Office je izdao upozorenja visokog stupnja za vjetar i kišu”, javlja DHMZ.

Dodaju i kako će Bella već danas imati utjecaja i u Hrvatskoj jer će tlak zraka naglo padati, za čak 30 hPa u toku jednog i pol dana. “To bi kod nekih moglo uzrokovati razdražljivost”, upozoravaju.

Udari preko 100 km/h

Iz DHMZ-a upozoravaju: “Udari vjetra južnih smjerova nerijetko će biti i preko 100 km/h u višem gorju, a moguće i ponegdje na moru stvarajući visoke valove, mjestimice i plaveći rive i obale, te uzrokovati prekide u pomorskom prometu”.

“Već će krajem ponedjeljka vjetar slabjeti, no oprez će u dijelovima zemlje biti potreban i dalje. Primjerice jug zemlje će idućih nekoliko dana biti najkišovitiji jer se nastavlja pritjecanje vlažnog zraka u jugozapadnoj struji zbog koje će upravo i izostati primjerena hladnoća pa i u većini krajeva minusi”, pišu i dodaju:

“Stoga ćemo vrlo vjerojatno i godinu ispratiti uz kišu, vrlo rijetko u najvišem gorju i pokoju pahulju snijega. Očekivana obilna oborina lokalno može uzrokovati bujične i urbane poplave, dok bi topljenje snijega moglo potaknuti porast vodostaja naših rijeka”.

Na Biokovu 40 cm snijega

Snijeg koji od jučer pada na Biokovu spustio se nisko i na primorski dio te planine, a na najvišem vrhu, Svetom Juri, izmjereno je 40-ak centimetara snijega.

Na najvišem biokovskom vrhu 1762 metra visokom Svetom Juri gdje je u 14 sati temperatura bila minus dva Celzijeva stupnja, visina snijega je 40-ak centimetara, a u nanosima snijeg je viši od jednog metra, doznaje se od dežurnog tehničara na odašiljaču HRT-a na Biokovu.

Biokovska prometnica od ulaza u Park prirode Biokovo do vrha Sveti Jure, inače najviša u Hrvatskoj, većim je dijelom prekrivena snijegom, pa se tom jednotračnom prometnicom, s obzirom na to da je Park prirode Biokovo zatvoren, vozi na vlastitu odgovornost.

Ujedno, od raskrižja Vošac – Sveti Jure na Biokovu postavljen je lanac koji onemogućuje prometovanje na zadnjih šest kilometara te ceste prema na višem biokovskom vrhu.