Stručnjaci imaju objašnjenje za onaj molećivi pseći pogled: evoluirali su im očni mišići

U susretu s ljudima psi često podižu unutrašnji mišić obrva kako bi im oči postale veće i privlačnije

FOTO: screenshot/youtube

Stoljeća pripitomljavanja pasa radikalno su preoblikovala anatomiju psećih obrva, čineći “pseća lica” i emocije ljudima lako čitljivima, kaže najnovija studija. U susretu s ljudima, psi često podižu unutrašnji mišić obrva kako bi im oči postale veće i privlačnije. “Nema dokaza da ga podižu namjerno”, kaže Juliane Kaminski, psihologinja sa sveučilišta Portsmouth u Velikoj Britaniji.

Pokret obrvama igra važnu ulogu i u ljudskoj komunikaciji, radimo to i kada govorimo na telefon i nitko nas ne može vidjeti. Studija je najnoviji primjer kako je 20 tisuća godina suživota učinilo pse sposobnima da čitaju ljudske emocije, više nego što to može bilo koja druga vrsta.

Psi nadmašuju i čimpanze

Dosadašnja istraživanja otkrila su da su psi jedinstveno vješti u razumijevanju ljudskih gesta, nadmašujući čak i neljudske primate kao čimpanze. Prije nekoliko godina, Kaminski je počela istraživati i kako ljudi dešifriraju ponašanje pasa. Od svih čimbenika, samo se jedan istaknuo kao značajan, kretanje psećih obrva prema gore i prema unutra.

“U početku nas je taj rezultat iznenadio. Nismo očekivali da će nešto tako malo kao pokret obrva imati takav učinak.” Pitanje je nalazimo li kretanje obrva i kod psećeg pretka, sivog vuka, kažu znanstvenici. Mišići lica su relativno mali mišići ali mogu značajno utjecati na način na koji doživljavamo lice. Psi i vukovi su anatomski vrlo slični sa izuzetkom očnog mišića.

Novo istraživanje, objavljeno ovog tjedna, otkrio je da velikiog i istaknutog očnog mišića kod vukova gotovo nije bilo. Taj mišić koji se proteže uz vanjski rub oka, izlaže više očne bjeloočnice čineći pseći pogled sličniji ljudskom.