Stručnjaci optužuju Modernu da joj je stalo samo do profita. Većinu cjepiva kupile su najbogatije zemlje svijeta

Bogatim zemljama prodano je 78 posto ukupno proizvodnog kapaciteta koji Moderna ima do kraja sljedeće godine

View of boxes with some of the three million doses of the Moderna vaccine against COVID-19 donated by the US after they were unloaded from an American airlines airplane upon its landing at the Aurora International Airport in Guatemala City, on July 20, 2021. (Photo by Johan ORDONEZ / AFP)
FOTO: AFP

Ogromnu većinu cjepiva protiv covida farmaceutske tvrtke Moderna kupile su najbogatije vlade svijeta, upozorava organizacija Global Justice Now. Bogatim zemljama prodano je 780 milijuna doza, 78 posto od milijardu doza koje Moderna kaže da ima kapacitet proizvesti do kraja sljedeće godine, piše NYT.

SAD su kupile 100 milijuna doza, uz mogućnost kupnje još 500 milijuna, iznos koji će tvrtki donijeti 8 milijardi dolara. EU je osigurala 80 milijuna doza i mogućnost za daljnjih 80 milijuna. Zemlje koje su osigurale zalihe cjepiva Moderna čine samo 12 posto svjetske populacije, upozoravaju aktivisti. Moderna je obećala da neće raditi na svojim patentima tijekom pandemije iako je neizvjesno kako će definirati to razdoblje. Technology Access Pool Svjetske zdravstvene organizacije mogao bi olakšati raspodjelu ovog cjepiva svim zemljama.

Osnivač je prodao milijun dionica

Moderna je u svibnju medijima objavila djelomičan set pozitivnih rezultata svoga cjepiva. Nekoliko sati nakon što su mediji objavili pozitivne rezultate ispitivanja, Moderna je prodala 17,6 milijuna dionica, prikupivši 1,3 milijarde dolara.

Dva rukovoditelja Moderne prodala su dionice od gotovo 30 milijuna dolara, dok je nekoliko dana kasnije vodeći dioničar Moderne, tvrtka rizičnog kapitala pod nazivom Flagship Pioneering koju je osnovao Noubar Afeyan, suosnivač i predsjednik Moderne, prodala 1 milijun dionica, zaradivši 69,5 milijuna dolara. Kako je tjedan prolazio, vrijednost dionica Moderne je tonula. Bivši dužnosnik američke komisije za vrijednosne papire i burzu smatra ovo problematičnim i vrijednim istrage.

Cilj je povećati cijenu dionice kompanije?

Nick Dearden, direktor Global Justice Now, rekao je da pozdravljaju svaku dobru vijest kada je u pitanju borba protiv koronavirusa ali, na žalost, većina svijeta ne može slaviti. Predviđa se da će Moderna biti najskuplje potencijalno cjepivo na tržištu, s cijenom oko 35 dolara po dozi, iako je stvoreno uz veliku podršku javnosti. Američka vlada potrošila je više od milijardu dolara na izravnu potporu, a 78 posto onoga sto će Moderna proizvesti prodano je bogatim zemljama.

“Zabrinuti smo da je interes Moderne oko objavljivanja pozitivnih podataka više posvećen povećanju cijene dionica nego pružanju javnosti jasne slike o korisnosti lijeka”. Ranije ove godine Moderna je objavila još jedno priopćenje za medije i tada je nanovo zabilježen porast cijene dionica za što su Moderna i neki njezini rukovoditelju optuženi da su imali koristi.

“Cjepiva su dobar dio našeg puta za izlazak iz krize. Cijenimo što je Moderna rekla da neće raditi na patentima sve dok pandemija traje ali to nije dovoljno da se osigura da cjepivo koristi čitavo čovječanstvo. Ovo cjepivo koje financiraju porezni obveznici trebalo bi staviti u javnu sferu putem WHO kako bi cijeli svijet imao koristi”, zaključuje Dearden.