Stručnjaci upravo potvrdili prvo ikad izumiranje nekog sisavca zbog klimatskih promjena

Na Velikom koraljnom grebenu nestao je maleni glodavac Melomys leucogaster

FOTO: Flickr/Fabian Espinel

Klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem odgovorne su za izumiranje jedne endemske vrste sisavca koja je obitavala na Velikom koraljnom grebenu, prenosi The Guardian. Naime, na Bramble Cayu, malenom grebenu koji se nalazi na sjevernoj obali australske pokrajine Queensland, izumro je maleni glodavac pod nazivom Melomys leucogaster. To je prvi zabilježeni slučaj izumiranja nekog sisavca zbog klimatskih promjena.

Radi se o jednom od najizoliranijih australskih sisavaca koji se smatrao jedinom endemskom vrstom sisavaca na Velikom koraljnom grebenu. Europljani su ovog glodavca prvi puta zabilježili 1845. godine, a 1978. godine zabilježeno je kako postoji tek nekoliko stotina glodavaca na tom malenom grebenu.

Velika potraga 2014. godine

Melomys leucogaster posljednji put je viđen 2009. godine, a 2014. organizirana je velika potraga za njim koju je, u suradnji sa Sveučilištem Queensland, predvodio Ian Gynther iz odjela za Zaštitu prirodne i kulturne baštine. Tijekom potrage postavljeno je 150 zamki kako bi se glodavac pokušao uhvatiti, a u izvještaju o potrazi, koji je objavljen prošloga tjedna, navodi se kako je došlo do izumiranja ove vrste.

Znanstvenici pišu kako je glavni uzrok izumiranja glodavca Melomys leucogaster porast razine mora zbog koje je greben bio potopljen u više navrata te je došlo do uništavanja njegovog prirodnog staništa.

Neće ništa poduzeti kako bi se sačuvala vrsta

Radi se o prvom zabilježenom izumiranju jednog sisavca zbog klimatskih promjena, a iz australske vlade su naveli kako se neće poduzimati nikakve mjere kojima bi se pokušalo zaštiti ovu vrstu.

Autori izvještaja navode kako se sa liste ugroženih vrsta može maknuti Geocapromys thoracatum, još jedan sisavaca za čije su izumiranje dijelom odgovorne klimatske promjene. Znanstvenici smatraju kako za tog malenog glodavca ipak ima spasa jer se pretpostavlja kako na Papui Novoj Gvineji vjerojatno postoji njihova neotkrivena populacija te da bi im daljnja istraživanja trebala pomoći u provjeravanju ovih informacija.