Stručnjaci tvrde da neoprana odjeća iz dućana može imati i 900 puta više kemikalija od dozvoljenog

Sredstva na novokupljenoj odjeći mogu biti kriva za osip i svrab, a neki misle i rak

FOTO: thinkretail/Flickr

Novu odjeću koju kupite trebalo bi oprati u perilici prije nošenja, upozoravaju liječnici. Kemikalije koje se koriste da bi odjeća ostala nepogužvana u dućanu mogu biti krive za osip, svrab ili bilo kakvu drugu alergijsku reakciju.

Profesor Donald Besito, dermatolog sa Columbia University u New Yorku, kaže da bi odjevni predmeti trebali biti barem jednom oprani prije nošenja upozoravajući ujedno da nova odjeća može biti leglo stjenica i insekata koje su prešle s ljudi koji su je probali prije vas.

Testovi, učinjeni u Novom Zelandu, na odjevnim predmetima iz Kine , pokazali su da je količina sredstava koja se upotrebljavaju bila 900 puta veća nego što je propisani sigurnosni limit.

Profesor Belsito, specijalista za dermatitis, kaže da su smole formalaldehida tome uzrok. Bezbojni plin se aplicira na neku odjeću da se spriječi gužvanje i smanji šansa za stvaranje plijesni.

Neki smatraju da postoji rizik od raka

Odjeća sadrži sredstvo protiv gužvanja
Odjeća sadrži sredstvo protiv gužvanja Joe Fresh/Flickr

No, ovaj postupak povezuje se s iritacijama kože i alergijskim reakcijama, dok neki znanstvenici smatraju i s povećanim rizikom od raka.

Profesor Balsito smatra da i bojanje odjeće može biti problem. Mnoga sintetička odjeća bojana je sa azoanilinskim bojama koje mogu izazvati ozbiljnu kožnu reakciju onima koji su alergični. Jedno pranje ostavlja još uvijek nešto kemikalije na sebi pa se savjetuje da se odjeća opere dva puta ako već znate da ste alergični.

Iako se većina boje ispere u dva pranja, svejedno se može pojaviti crvenilo, svrab, osip osobito na mjesttima gdje se više znojimo – struk, vrat, bedra i pazusi.

Prenose se uši

Za Wall Street Journal, profesor Balsito je rekao da je imao nekoliko slučajeva prijenosa ušiju isprobavanjem odjeće u dućanu a postoje i neke zarazne bolesti koje se mogu prenijeti na taj način.
Uši vrlo dugo mogu opstati bez da su našle utočište na novoj osobi i više vole prirodne materijale od sintetičkih.

Na taj se način može prenijeti i svrab. Znači, operite novokupljenu odjeću prije nošenja, barem jednom s dvostrukim ispiranjem, bez obzira na to od kojeg je materijala načinjena.