Stručnjak savjetuje koje biste pitanje uvijek trebali postaviti poslodavcu na razgovoru za posao

Svi uvijek budu koncentrirani na davanje pravih odgovora, zaborave na važna pitanja

Office worker flat vector illustration. Smiling employee in private office cartoon character. Middle aged man in glasses sitting at desk. Programmer, project manager, bank worker at workplace
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Priprema za razgovor za posao je zahtjevna. Jedna od najvećih pogrešaka je što kandidat ne postavlja jako pitanje. Umjesto toga, svi budu koncentrirani na davanje pravih odgovora. Nikako ne želite biti osoba koja se ukoči kada manager kaže: ”Imate li vi neko pitanje za mene?”

Trener za pitanja karijere i zapošljavanja otkriva za CNBC da postoji jedno posebno pitanje za koje govori ljudima da ga uvijek postave na razgovorima za posao.

Trener savjetuje da upitate: “Koje postignuće bi vas kod novog zaposlenika oduševilo?” Ovo pitanje pokazuje da razmišljate strateški i unaprijed. Ovim pitanjem poručili ste poslodavcu da ne radite samo minimalno već da planirate puno više. Izgledate dovoljno samouvjereni i spremni za veliki angažman na poslu

Dodatna pitanja

Manager će se vjerojatno nasmiješiti, razmisliti koju minutu, a zatim progovoriti o trenutnim ciljevima kompanije. Manager vam može, na primjer reći, da bi ga oduševilo kada bi odabrani kandidat u roku od šest mjeseci prodao proizvod uz 100 posto kvote.

Ako ste već negdje prije postigli taj cilj, svakako spomenite. Ako niste, odgovorite dodatnim pitanjima koja iskazuju vaš entuzijazam da ga ispunite. Možete upitati i da li je netko u timu već postigao sličan cilj i što ih je učinilo tako uspješnima.

Zatim objasnite zašto smatrate da imate sve što je potrebno za taj posao i uvjerite poslodavca u svoje kvalifikacije.

Ne analizira samo poslodavac vaše odgovore

Ako je manager negativno reagirao na pitanje, to bi moglo značiti da kompanija ne prihvaća kreativno razmišljanje, pa takvo radno okruženje ima ograničen prostor za rast.

Ako procijenite da su ciljevi kompanije nerealni, možda traže previše od svojih zaposlenika što stvara lošu ravnotežu između posla i privatnog života. Ne analizira samo poslodavac vaše odgovore, i vi se trebate zapitati hoćete li biti sretni u tvrtki u kojoj ste aplicirali za zaposlenje.