Studija: jesti slatkovodnu ribu u Americi isto je kao mjesec dana piti zagađenu vodu

Ispitane ribe sadržavale su 278 puta više perfluoroalkilnih kemikalija, skraćeno zvanih PFAS

Cute fish character. Cartoon vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Slatkovodna riba, lokalno ulovljena u Americi, sadrži visoke razine kemikalija koje ostaju u okolišu zauvijek i ljudima mogu uzrokovati zdravstvene probleme, otkrila je nova studija objavljena u časopisu Environmental Research. U usporedbi s ribom kupljenom u trgovini, ispitane slatkovodne ribe sadržavale su 278 puta više perfluoroalkilnih kemikalija, skraćeno zvanih PFAS.

Znanstvenici također kažu da konzumacija jedne porcije slatkovodne ribe može isporučiti onoliko kemikalija koliko i ispijanje jednomjesečne količine vode kontaminirane PFOS-om, posebnom vrstom PFAS-a, što je 2400 puta više od preporučenih ograničenja Američke agencije za zaštitu okoliša.

Najveća kemijska prijetnja 21. stoljeća

“Čak i rijetko konzumiranje, recimo 4 obroka godišnje, potencijalno može udvostručiti količinu PFOS-a u vašem tijelu”, napominje Tasha Stoiber, koautorica studije, prenosi WBUR.

“Ovi dugotrajni toksini su vjerojatno najveća kemijska prijetnja s kojom se ljudska vrsta suočava u 21.stoljeću”, kazao je za Agence France Presse Patric Byrne, istraživač okoliša na Sveučilištu John Moores u Liverpoolu. “Ova studija je važna jer daje prve dokaze koliko je raširen prijenos PFAS-a izravno s riba na ljude”, dodao je.

“Vrlo je zabrinjavajuće pronaći ovakvu razinu kontaminacije u ribama diljem zemlje, čak i u područjima koja nisu blizu industrije gdje bi se mogla očekivati velika kontaminacija”, kazala je Linda Birnbaum, toksikologinja sa Sveučilišta North Carolina za CNN.

U krvi ju ima 98 posto Amerikanaca

PFAS se od četrdesetih godina dvadesetog stoljeća koristi u proizvodima kao ambalaža za hranu, neprianjajuće tave, odjeća i namještaj, jer je otporan na toplinu, ulje, mast i vodu. Ta otpornost, na žalost, znači da dugo traje u okolišu, zagađujući tlo, pitku vodu, ribu i divlje životinje, kao i rijeke i jezera.

Rezultat toga je da kemikalije ulaze i u ljude. Studija iz 2019. godine pronašla je u krvi 98 posto Amerikanaca ovu toksičnu kemikaliju. PFAS se povezuje s karcinomom, visokim kolesterolom, bolestima štitnjače, problemima reprodukcije i razvoja ploda.

Popular Science piše da se ulažu napori u smanjivanju upotrebe PFAS-a u pakiranju hrane. Pet zemalja je predložilo Europskoj uniji zabranu PFAS-a, saznaje AFP. Ne postoji praktičan način za čišćenje površinskih voda i slivova. Moramo smanjiti unos kako se kontaminacija ne bi pogoršala, piše Milwaukee Journal Sentinel.