Studija objašnjava zašto se astronauti iz svemira vraćaju s anemijom. To bi moglo ugroziti misiju na Mars

Otkriveno je da su tijela astronauta u svemiru uništila 54 posto crvenih krvnih stanica više nego da su bili na Zemlji

Astronaut in outer space concept vector illustration in flat style.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova analiza pokazala je da putovanje u svemir može smanjiti broj crvenih krvnih stanica astronauta što dovodi do stanja koje se zove “svemirska anemija”, javlja CBC News. Suradnjom Sveučilišta Ottawa i bolnice Ottawa ispitan je broj crvenih krvnih tjelešaca kod 14 astronauta koji su bili u svemiru i otkriveno je da su njihova tijela, u svemiru, uništila 54 posto crvenih krvnih stanica više nego da su bili na Zemlji.

“Svemirska anemija stalno se javlja kod astronauta kada se vrate na Zemlju, još od prvih svemirskih misija ali nismo znali zašto”, kazao je glavni autor studije dr. Guy Trudel, profesor na Sveučilištu Ottawa, u priopćenju za javnost.

Svemir uništava crvene krvne stanice

Prije ove studije vjerovalo se da je svemirska anemija uzrokovana iznenadnim pomicanjem tekućine u gornji dio tijela astronauta kada prvi puta uđe u svemir, što uzrokuje gubitak 10 posto tekućine u krvnim žilama. Također se vjerovalo da će njihova tijela brzo uništiti 10 posto krvnih stanica kako bi uravnotežili ovu promjenu, a broj crvenih krvnih stanica će se vratiti u normalu nakon 10 dana u svemiru.

Ali, ovaj znanstveni tim otkrio je da je boravak u svemiru zapravo bio uzrok uništenja crvenih krvnih stanica. Nije izravno mjeren broj crvenih krvnih stanica nego ugljični dioksid koji se oslobađa kad je dio ovih stanica uništen. Na Zemlji, ljudska tijela stvaraju i ubijaju oko dva milijuna crvenih krvnih stanica svake sekunde, a u svemiru, svake sekunde, unište tri milijuna. “Po dolasku u svemir, uništava se više crvenih krvnih stanica, a to se nastavlja tijekom cijelog trajanja misije”, objašnjava Trudel.

Anemija bi mogla biti problematična za slijetanje na druge planete

Kod muških i ženskih astronauta zbiva se isto, a pet od 13 astronauta bilo je nakon slijetanja anemično. Jedan astronaut nije testiran. Srećom, u svemiru manje crvenih krvnih stanica ne predstavlja problem, ali pri slijetanju na Zemlju i potencijalno na druge planete, anemija koja utječe na energiju, izdržljivost i snagu može ugroziti cijelu misiju. Učinci anemije vide se tek da astronaut sleti i mora se opet nositi s gravitacijom.

Nakon povratka, astronautima je trebalo tri do četiri mjeseca da se broj zrnaca vrati u normalu. Ali i godinu dana nakon slijetanja smrtnost crvenih krvnih zrnaca je i dalje ostala 30 posto veća nego prije svemirske misije. “Nikad prije nisu napravljena ovako opsežna mjerenja, nalazi su spektakularni, a nismo imali pojma hoćemo li išta otkriti. Bili smo nagrađeni za našu znatiželju”, kaže Trudel, a prenosi CBS News.