Svi misle da su pande užasno lijene, ali zapravo samo čuvaju energiju zbog loše prehrane

Uporno žvaču bambus, iako im se probavni sustav izvorno razvio probavljajući meso

FOTO: flickr

Divovske pande poznate su po kretanju koje je sporo i nedovoljno, kako u zatočeništvu tako i u divljini. Sada su znanstvenici napokon stali u njihovu obranu te znanstveno dokazali da one nisu lijene već se razlog njihovoj slaboj aktivnosti krije u prehrani bambusom zbog čega one postaju letargične.

Jednostavno, one trebaju štedjeti energiju koju dobivaju zbog slabo hranjivog bambusa te zato vode neaktivan život. Razlog se, također, krije i u žlijezdi štitnjači.

Pande provode mnogo od svojih budnih sati žvačući bambus, ali njihov se probavni sustav izvorno razvio probavljajući meso kao kod drugih medvjeda. Znanstvenici iz Kineske akademije znanosti i Aberdeen sveučilišta izračunali su da pande dobivaju toliko malo energije od bambusa da oni provode cijeli dan čuvajući tu energiju koliko god je to moguće.

Lijeni skoro poput ljenivaca

panda1
Problem je u bambusu flickr

Znanstvenici su proučavali dnevnu potrošnju energije pandi – pet u zatočeništvu i tri u divljini – te zaključili da oni troše tek mrvicu više energije od ljenivaca. Pande u zoološkim vrtovima su manje aktivne od onih u divljni. U zatočeništvu pande troše 33 posto svog vremena na fizičke aktivnosti, dok u divljini ta se brojka penje na 49 posto.

Razina rada pandine štitinjače je slična onoj crnog medvjeda u hibernaciji. Također, kako piše Daily Mail, otkrili su da one imaju manji mozak, jetra i bubrege nego sisavci iste veličine, što je također još jedna značajka uštede energije. Jedan od rijetkih aktivnosti na koje pande troše energiju je mokrenje – oni proizvode pet litara urina dnevno, što je važno za te životinje zbog obilježavanja teritorija.