Svježi đumbir omiljen je sastojak u kuhinjama diljem svijeta. Ovi savjeti otkrivaju kako ga najbolje iskoristiti

Ako ga planirate početi konzumirati, ima nekoliko stvari koje biste trebali znati o đumbiru

FOTO: Unsplash

Samo malo svježeg đumbira može puno učiniti za vaše tijelo, ali i tanjur. Čajna ili čak velika žlica svježeg đumbira dat će svakom jelu oštar okus koji se može pohvaliti slatkim, paprenim i citrusnim notama odjednom.

Đumbir se može naći u kuhinjama diljem svijeta u širokom spektru slatkih i slanih jela, a ako ga planirate početi konzumirati, ima nekoliko stvari koje biste trebali znati o kupnji, guljenju, ribanju i drugim pripremama ovog sastojka, piše The Washington Post.

Kako ga odabrati u trgovini?

Kada birate đumbir u trgovini, potražite onaj korijen s glatkom, nenaboranom kožom i “svježim, pikantnim mirisom”, savjetuje se u knjizi “The New Food Lover’s Companion” autora Sharon Tyler Herbst i Rona Herbsta. Izbjegavajte sve komade koji su mekani ili pljesnivi.

Ako korijen đumbira pak kupujete na tržnici mogli biste naići na mladi đumbir. “Nezreli đumbir je prljavo bijele boje, prilično mekan i savitljiv, s ružičastim, nerazvijenim listovima koji se nazivaju ljuske pupoljaka”, piše gastro novinar The Washington Posta Tim Carman. “Mladi đumbir golica vaše nepce umjesto da ga napadne”, objasnio je razliku u okusu između mladog i dozrelog đumira. Zbog nedostatka žilavih vlakana u mladom đumbiru, s njime je lako raditi, a nema potrebe ni guliti ga.

Više načina pohrane đumbira

Čvrsto zamotan, đumbir može stajati u hladnjaku do tri tjedna. Još jedna opcija za hlađenje koju preporučuje knjiga autora Sharon i Rona Herbsta jest da oguljeni đumbir stavite u staklenu posudu i prelijete suhim sherryjem ili madeirom. Dobra je stvar da će vino đumbiru prenijeti dio svoje arome, a vino u kojemu je stajala ovo korjenasta biljka možete koristiti za kuhanje.

Osim toga, đumbir se može i zamrznuti. Narežite ga na manje komade, a ako ne želite ne morate ga niti guliti, i stavite u vrećice te zamrznite. Kada vam bude potreban, slobodno ga možete koristiti odmah nakon vađenja iz zamrzivača ili nakon samo nekoliko minuta odmrzavanja.

Ide u jela, čajeve…

Kada poželite ubacili đumbir u jelo, savjetuje se da vrhove korijena prije upotrebe podrežete jer se znaju malo osušiti. Jedan savjet za guljenje đumbira je da se koristi žlica kako biste koru samo postrugali. Možete koristiti i nož, ali velika je vjerojatnost da ćete njime skinuti više nego što želite. Ne preporučuje se da nožem čistite smrznuti đumbir jer bi oštrica noža mogla s njega mogla samo skliznuti i ozlijediti vas.

Nakon toga pred vama su brojne mogućnosti – đumbir možete ribati, rezati na kolutiće ili samljeti, pa čak i rezati na trakice Julienne tehnikom, ovisno o receptu. Pritom jednu stvar treba imati na umu. ”Đumbir bi trebalo rezati na ploške jer kroz njega prolaze dugačka vlakna po dužini koja mogu biti žilava”, kaže Megan Ginsberg iz America’s Test Kitchen. Ako režete, okomito, a ne paralelno s vlaknima, ta duga vlakna režete na komade i onda se đumbirom lakše barata i neće biti žilav. Ako vadite đumbir iz zamrzivača, možete ga vrlo lako naribati na ribež.

Korijen đumbira pojavljuje se u velikom broju svjetskih kuhinja i jela, bilo da su slana ili slatka. Njegov jak okus čini ga osnovnim sastojokom, uz češnjak i mladi luk, za pirjanu aromatičnu bazu mnogih azijskih jela. Narezan na komade ili ploške, može poslužiti kao temeljac za juhu ili čaj.