Tamponi bi mogli dobiti dodatnu, iznimno praktičnu, svrhu. Odsad će se koristiti i kao test na spolno prenosive bolesti

Ovime se želi potaknuti žene koje se srame otići liječniku

PRODUCTION - 17 May 2023, Saxony-Anhalt, Magdeburg: A woman takes a tampon from a "Periodically" tampon and pad dispenser in the women's restroom of the Medical Central Library at Magdeburg University Hospital. The fact that women and girls can find free menstrual products in restrooms just like toilet paper is a matter of course in few places in Saxony-Anhalt so far. (to dpa-Korr "Free pads and tampons - the road is not always easy") Photo: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa (Photo by Klaus-Dietmar Gabbert / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa (Photo by Klaus-Dietmar Gabbert / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Tamponi bi mogli dobiti svoju novu, odnosno, dodatnu svrhu. Sada bi se mogli koristiti i za provjeru prisutnosti spolno prenosivih infekcija, piše The Guardian. Cilj ovih novih tampona je potaknuti žene da se testiraju kod kuće i potraže liječničku pomoć u slučaju da test otkrije prisutnost neke od spolnih bolesti.

Tampon za provjeru ginekološkog zdravlja lansirala je startup tvrtka Daye, a funkcionira na temelju lančane reakcije polimeraze (PCR) i može detektirati klamidiju, gonoreju, trihomonas, mikoplazmu i ureaplazmu, pri čemu se tampon koristi umjesto brisa.

Cilj kompleta za probir je ubrzati dijagnozu i liječenje, osobito među skupinama pacijenata koji su tjeskobni ili im je neugodno otići kod liječnika na testiranje, pojašnjavaju iz tvrtke Daye.

Rezultat unutar pet dana

Michelle Tempest s medicinskog fakulteta Sveučilišta Cambridge rekla je se ovime redefinira testiranje na spolno prenosive bolesti i dopušta ženama da tako preuzmu kontrolu nad svojim spolnim zdravljem “na neinvazivan način u udobnosti vlastitog doma”. Tampon se zatim šalje u laboratorij na testiranje, a rezultati se dobiju unutar pet radnih dana.

Lansiranje tampona uslijedilo je nakon kliničkih ispitivanja na 600 pacijenata. Valentina Milanova, osnivačica Dayea, rekla je da su prikupili ”značajnu količinu podataka iz dijagnostičkog tampona tijekom proteklih nekoliko mjeseci”.

”Uočili smo stopu neuspjeha testa od 1 % zbog nedovoljnog prikupljanja uzorka. Također smo u mogućnosti značajno smanjiti pogreške u prikupljanju uzoraka, što ovo čini idealnim pristupom za prikupljanje uzoraka kod kuće kao dio naše strateške inicijative za smanjenje vremena čekanja pacijenata i poboljšanje pristupa skrbi”. objasnila je.

‘Neprikladni testovi’

Ipak, epidemiologinja Emma Harding-Esch izrazila je zabrinutost u kontekstu pretjeranog liječenja antibioticima zbog bakterije ureaplaze. Rekla je da Britanska udruga za seksualno zdravlje i HIV smatra ovakve testove neprikladnima jer bi mogli ukazivati na zarazu ureaplazmom, bakterijom koja se često nalazi u urinarnom ili genitalnom traktu i može se prenijeti seksualnim kontaktom, što bi, objašnjava, moglo dovesti do pretjerane upotrebe antibiotika.

Osnivačica Dayea rekla je da su svjesni kritika dijela liječnika koji su zabrinuti zbog pretjeranog liječenja antibioticima zbog ureaplazme.

“Naši klinički protokoli uključuju edukaciju o ponovnom uspostavljanju zdravog vaginalnog mikrobioma kao prvu ključnu mjeru za smanjenje opterećenja ureaplazmom i mikoplazmom. Studije pokazuju da se u uvjetima zdravog vaginalnog mikrobioma i odsutnosti bakterija povezanih s bakterijskom vaginozom, ureaplazma može smanjiti sama od sebe. Liječenje se preporučuje samo u prisutnosti visokog bakterijskog opterećenja i odsutnosti drugih infekcija ili povijesti neobjašnjivih ponovljenih gubitaka trudnoće”, rekla je.