Teleskop James Webb pronašao na planeti izvan sunčevog sustava molekulu koju proizvode jedino živa bića

Planet kruži na oko 120 svjetlosnih godina od Zemlje

FOTO: NASA

Svemirski teleskop James Webb istraživao je planet u dalekom sunčevom sustavu, a podaci sugeriraju da bi površina te planete mogla biti prekrivena vodom.

U atmosferi planete znanstvenici su uočili prisustvo metana i ugljičnog dioksida što ukazuje na to da bi kugla, veličine između Zemlje i Neptuna, mogla imati, ispod atmosfere pokrivene vodikom, vodeni ocean.

Skriveni oceani

Astronomi svjetove s ovim karakteristikama nazivaju Hycean. Hyceanske planete dobri su kandidati za potragu o znakovima života izvan Zemlje, navodi se u NASA-inom priopćenju.

Astrofizičar Nikku Madhusudhan sa Sveučilišta Cambridge, glavni autor rada, objašnjava da je potraga za životom na egzoplanetama prvenstveno bila fokusirana na manje, stjenovite planete, a veći Hycean svjetovi puno su pogodniji za atmosferska promatranja.

Masivnija je od Zemlje

Egzoplaneta nazvana K2-18b kruži oko zvijezde K2-18 u zviježđu Lava, oko 120 svjetlosnih godina od Zemlje. Oko 8,6 puta je masivnija od naše planete, promjer joj je 2,6 puta veći od Zemljinog i upola manji od Neptunovog.

U našem Sunčanom sustavu nema planeta ove veličine.

Potencijal za život

NASA-in svemirski teleskop Kepler prvi puta ju je primijetio 2015. godine, a daljnja promatranja ukazivala su na potencijal za život. Teleskop Hubble je 2019. godine otkrio da planeta ima vodenu paru u atmosferi.

Leži u nastanjivoj zoni svoje zvijezde, u području u kojem bi površinska temperatura planete mogla biti pogodna za tekuću vodu.

Gdje sve ima vode?

I ranije su znanstvenici nalazili dokaze o vodi izvan našeg sunčanog sustava i kažu da više od četvrtine od nekoliko tisuća egzoplaneta može imati tekuću vodu.

No, otkriće iz 2019. godine učinilo je K2-18b prvom egzoplanetom u naseljivoj zoni koji pokazuje dokaze prisustva vodene pare, kažu u NASA-i.

Dodatna istraživanja

Čini se da atmosfera planete sadrži obilje metana i ugljičnog dioksida. Podaci ukazuju i na prisutnost dimetil-sulfida koji na Zemlji proizvode samo živa bića, posebice fitoplanktoni, sićušne morske alge.

Predstojeća Webbova promatranja trebala bi potvrditi je li dimetil-sulfid uistinu prisutan u atmosferi K2-18b u značajnim razinama, kaže Madhusudhan u NASA-inom priopćenju.

Uvjeti za život

Dok dokazi sugeriraju da bi ocean mogao ležati ispod atmosfere egzoplanete, taj bi ocean mogao biti prevruć da bi voda bila u tekućem obliku ili da bi život preživio.

K2-18b bi trebao imati stjenovitu površinu kako bi na njoj stajala tekuća voda. Možda je ima, ali je vjerojatnije da se radi o ogromnoj lopti tekućine i plina, poput Neptuna, stoji u NASA-inu izvješću iz 2019. godine.