Astronomi otkrili 'vodeni svijet s kipućim oceanom' u dubokom svemiru: 'Ovakvo nešto ne postoji u Sunčevu sustavu'

Egzoplanet je promatrao NASA-in teleskop James Webb

FOTO: Science Photo Library via AFP

Astronomi su otkrili daleki planet koji bi mogao biti u potpunosti prekriven oceanom, što je novo otkriće koje unaprjeđuje potragu za nastanjivim uvjetima izvan Zemlje, piše The Guardian.

Promatranja, koja je proveo NASA-in svemirski teleskop James Webb (JWST), otkrila su vodenu paru i kemijske tragove metana i ugljičnog dioksida u atmosferi egzoplaneta TOI-270 d. Planet ima radijus dvostruko veći od Zemlje i udaljen je oko 70 svjetlosnih godina.

“Ocean bi mogao imati više od 100 stupnjeva Celzija, ili više”, rekao je profesor Nikku Madhusudhan, koji je vodio analizu. ”Pri visokom atmosferskom tlaku, ovako vruć ocean još uvijek bi mogao biti tekući, ali nije jasno bi li bio nastanjiv”, dodao je.

Znanstvenici se ne mogu složiti

Ovo tumačenje osporava kanadski tim koji je dodatno promatrao isti egzoplanet. Otkrili su iste atmosferske kemikalije, no oni tvrde da je planet prevruć da bi voda ostala u tekućem stanju – vjerojatno oko 4000 stupnjeva – i da bi umjesto toga mogao imati stjenovitu površinu na vrhu koje bi bila nevjerojatno gusta atmosfera vodika i vodene pare.

Koji god pogled pobijedio, piše The Guardian, ova najnovija opažanja pokazuju zapanjujuće uvide koje James Webb daje o prirodi planeta izvan našeg Sunčeva sustava. Teleskop hvata svjetlost zvijezda koja je filtrirana kroz atmosfere planeta u orbiti da bi se dobila detaljna analiza prisutnih kemijskih elemenata. Iz ovoga astronomi mogu složiti sliku uvjeta na površini planeta i vjerojatnosti da bi tamo moglo biti života.

Dokazi da ocean postoji na egzoplanetu TOI-270 d temelje se na odsutnosti amonijaka, za koji osnovna kemija predviđa da bi se trebao prirodno pojaviti u atmosferi bogatoj vodikom. No amonijak je visoko topiv u vodi pa bi, ako ima vode na planetu, amonijak u atmosferi bio osiromašen. “Jedno od tumačenja je da je ovo takozvani ‘hycean’ planet – s vodenim oceanom ispod atmosfere bogate vodikom”, rekao je Madhusudhan.

Dnevna i noćna strana planeta?

Uvjeti bi u tom slučaju bili vrlo različiti od onih na Zemlji. TOI-270 d je plimno zaključan, što znači da je jedna strana stalno okrenuta prema svojoj zvijezdi, a druga je u vječnoj tami stvarajući ekstremni temperaturni kontrast.

“Ocean bi danju bio izuzetno vruć, a noćna strana potencijalno bi mogla biti pogodna za stanovanje”, smatra Madhusudhan. Međutim, problem bi onda bila razorna atmosfera, s desecima ili stotinama puta većim tlakom od onog na površini Zemlje. Vode na ovom planetu vjerojatno dosežu dubine od nekoliko desetaka do stotina kilometara, s ledenim dnom pod visokim pritiskom, a ispod toga je stjenovita jezgra.

Profesor Björn Benneke sa Sveučilišta u Montrealu proveo je dodatna promatranja planeta i dovodi u pitanje hipotezu o “hyceanskom svijetu”. “Temperatura je po našem mišljenju previsoka da bi voda bila tekuća”, rekao je, dodajući kako se čini da atmosfera egzoplaneta sadrži značajne količine vodene pare – previše da bi postojanje oceana bilo vjerojatno.

Potpuno novo okruženje

Oba tima otkrila su ugljični disulfid, koji je povezan s biološkim procesima na Zemlji, ali koji se također može proizvesti iz drugih izvora. Međutim, nije bilo znakova druge biološke molekule, dimetil sulfida (DMS).

Dr. Jo Barstow, astronom na Otvorenom sveučilištu koji nije bio uključen u najnoviji rad, rekao je da su ovakvi mali planeti ”stvarno uzbudljivi jer su to potpuno nova okruženja za koja nemamo ekvivalent u solarnom sustavu”. Dodao je da bi daljnja promatranja za utvrđivanje količine vodene pare u atmosferi planeta pomogla razjasniti vjerojatnost postojanja oceana.