Temperature na Zemlji ruše rekorde, a vratio se i El Niño. Meteorolog za Telegram: 'Ovaj mjesec nas očekuju dva toplinska vala'

Bojan Lipovšćak tumači da kako se uz klimatski fenomen El Niño paralelno javlja još jedna pojava

FOTO: AFP/PIXSELL

Na Zemlji je u ponedjeljak zabilježen najtopliji dan otkako se vode podaci. Prosječna globalna temperatura zraka po prvi je put prešla 17 Celzijevih stupnjeva. Točnije, dosegnula je 17,01 stupnjeva, čime je oboren dosadašnji rekord od 16,92, postavljen u kolovozu 2016. godine.

“Radi se o mjerenju temperature koja je izmjerena globalno, na cijeloj Zemlji. Prosjek temperature na cijeloj Zemlji je povećan”, objašnjava za Telegram meteorolog N1 televizije, Bojan Lipovšćak.

Samo dan nakon što je zabilježena najtoplija temperatura na Zemlji, UN-ova agencija za vremensku prognozu proglasila je početak velikog klimatskog fenomena, El Niña, upozoravajući da njegov povratak otvara put vjerojatnom skoku globalnih temperatura i ekstremnim vremenskim uvjetima.

Paralelna pojava s El Niñom

Govoreći o El Niñu, Lipovšćak kaže kako je on posljedica globalnog zatopljenja. “Posljedice El Niña su vremenske situacije koje se mijenjaju. El Niño je na Zemlji lokacijski ograničen na Pacifik, a njegove posljedice su interakcija atmosfere i oceana, a to se onda osjeti na cijeloj atmosferi”, tvrdi Lipovšćak.

Kaže kako se uz El Niño paralelno javlja još jedna pojava. “Od istočne obale Afrike pa preko Atlantika također se pojavila topla struja koja je slična El Ninu i ona je također jedan od efekata”, tumači Lipovšćak.

Meteorolog N1 kaže i kako smo ove zime imali još jedan efekt, a radi se o tome da je sjeverni Pacifik bio za jedan stupanj topliji nego što je to uobičajeno. “I na Atlantiku smo imali ispod Golfske struje pa preko Azovskih otočja isto povećanje temperature. Dakle, temperatura oceana je porasla, a to za posljedicu onda ima povećanje topline atmosfere”, kazao je Lipovšćak.

Prvo vrućine, pa zahlađenje

Meteorolog N1 objašnjava da među posljedice El Niña spadaju i toplinski valovi, no da se oni mogu događati bilo gdje na sjevernoj hemisferi. “Recimo, nad Francuskom se upravo sprema toplinski val koji je već krenuo, ali je povezan s ciklonetinom koja stoji nad Islandom. Iznad Islanda i zapadnog Sibira nalazile su se dvije ciklone koje su se spojile u visinskoj cirkulaciji, a onda je nastala jedna velika ciklona koja je trenutno stacionirana nad Baltikom i Islandom”, kaže.

“Ona se vrti suprotno od smjera kazaljke na satu i vuče topli zrak sa sjevera Afrike prema Europi. Trenutačno smo na prednjem kraju tog toplog vala. U zapadnoj struji će taj val preći preko nas, no iza njega će doći hladan val. Imamo jedan mali frontalni poremećaj pred nama zbog kojeg će malo zahladiti, a nakon toga će doći topli val koji će trajati nekoliko dana”, objašnjava Lipovšćak.

Velike količine oborina

Kaže i kako El Niño još nije počeo djelovati kod nas, te da će se to dogoditi tek za jedno dva mjeseca.

“Pojavila se anomalija u toplini oceana, promjena temperature je vidljiva, ali El Niño mora početi djelovati. Uz El Niño pojavit će se i ono o čemu sam pričao prije jedno dva mjeseca, a radi se o atmosferskoj rijeci koja će donesti velike količine oborine, ali ne znamo gdje. Imamo jednu atmosfersku rijeku koja je paralelna s Golfskom strujom, no ona staje pred Engleskom. Nemamo uobičajene atmosferske rijeke koje idu preko Pacifika, ali će se tijekom vremena pojaviti”, tvrdi meteorolog.

Pred nama dva toplinska vala

Dodaje i kako trenutačno imamo cirkulaciju u sjevernoj hemisferi u kojoj se javlja polarni val, no trenutačno ga, kaže meteorolog, nema. “Toliko je slab da ga se jedva uočava, ali je zato jak na južnoj hemisferi. Očekujemo da se razvije, a tada ćemo moći više govoriti o samom utjecaju El Niña”, kaže Lipovšćak.

Govoreći o Hrvatskoj, Lipovšćak kaže da nas čeka zatopljenje koje će trajati od 9. pa do 11. srpnja. “Nakon toga, dolazi zahlađenje s hladnim prodorom koji može biti jak, ali i ne mora. Ne znamo kuda će proći, teško je predvidjeti hoće li doći sa sjeverozapada ili juga. Nakon tog zahlađenja ponovno nas čeka toplo vrijeme. Ovog mjeseca ćemo imati dva toplinska vala – prvi na početku mjeseca i drugi na kraju”, tvrdi Lipovšćak.