Tisuće mladunaca pingvina utopilo se nakon preranog puknuća leda na Južnom polu, vrsta ide prema izumiranju

Ovaj događaj nagovješta mračnu budućnost za kolonije carskog pingvina

Gentoo penguins (Pygoscelis papua), Petermann Island, Antarctica, Polar Regions (Photo by Sergio Pitamitz / Robert Harding RF / robertharding via AFP)
FOTO: robertharding via AFP / Ilustracija

Krajem 2022. godine dogodio se katastrofalni pomor malih carskih pingvina na Antarktici. Uginulo je njih 10 tisuća, javlja BBC.

Maleni su odrastali na morskom ledu koji je pukao prije nego što su razvili vodootporno perje, što je dovelo do njihova utapanja odnosno smrzavanja. Ovaj događaj se odigrao na zapadnom dijelu Antarktike blizu Bellingshausenova mora i dokumentiran je satelitima.

Dr. Peter Fretwell s instituta British Antarctic Survey (BAS) upozorio je da ovaj događaj nagovješta mračnu budućnost. Zbog globalnog zagrijavanja koje za posljedicu ima otapanje sezonskog morskog leda, procjenjuje se da će više od 90% kolonija carskog pingvina gotovo nestati do kraja stoljeća.

Morski led ključan za pingvine

“Morski led ključan je za razmnožavanje pingvina i pruža stabilnu platformu za odgoj njihovih mladih. Gubitak ovog leda ugrožava njihov opstanak”, rekao je Fretwell.

Međutim, rekao je da ima nade te da ona leži u smanjenju emisija ugljika koje uzrokuju zagrijavanje. “Ako to ne učinimo, dovest ćemo ove ptice na rub izumiranja”, kaže.

Fretwell i njegove kolege promatrale su ovaj masovni pomor koristeći satelitske snimke. Aktivnost pingvina otkrivena je smeđim mrljama njihova izmeta koje su ostavili na ledu, vidljivim čak i iz svemira. Obično se odrasli pingvini razmnožavaju i podižu potomstvo na morskom ledu, a mladunci se prema oceanu upućuju oko prosinca ili siječnja.

Količina leda rapidno opada

Međutim, u ovom slučaju, morski led se raspao u studenome, prije nego što je većina mladunaca mogla razviti dovoljno perja za plivanje. To je rezultiralo potpunim neuspjehom razmnožavanja za četiri kolonije, dok je jedna imala ograničen uspjeh.

Količina ljetnog morskog leda na Antarktici rapidno opada od 2016. godine, dosežući rekordno niske razine u posljednjim godinama. Smanjenje obima morskog leda značajno je utjecalo na kolonije pingvina, pri čemu je oko trećine poznatih kolonija bilo pogođeno promjenama u obimu morskog leda između 2018. i 2022. godine.

Dok je Arktik doživio dugotrajno opadanje morskog leda, Antarktika se činila otpornijom sve donedavno. Topla oceanska voda i određeni obrasci puhanja vjetrova doprinijeli su opadanju morskog leda ondje.