U doba Rima u Amazoni je cvjetala napredna civilizacija. Arheolozi pronašli dolinu izgubljenih gradova, u potpunoj su nevjerici

Tamo je prije 2000 godina živio narod Upano

FOTO: Profimedia/Ilustracija

Arheolozi su otkrili skupinu izgubljenih gradova u Amazonskoj prašumi koji su prije otprilike 2000 godina bili dom za najmanje 10.000 stanovnika, zajednicu koja je živjela od poljodjeljstva.

Niz zemljanih humaka i zatrpanih cesta u Ekvadoru prvi je prije više od dva desetljeća uočio arheolog Stéphen Rostain, no tada, kaže u istraživanju objavljenom u časopisu Science, nije bio siguran kako su povezani. Nedavno mapiranje tehnologijom laserskog senzora otkrilo je da su ta mjesta dio guste mreže naselja i prometnica, smještenih u šumovitom podnožju Anda, koja je ljudima služila oko 1000 godina, piše The Guardian. “Nevjerojatno. To je izgubljena dolina gradova”, rekao je Rostain, koji vodi istraživanja u francuskom Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja.

U naseljima ”izgubljenih gradova” živio je narod Upano između otprilike 500. godine prije Krista i 300. do 600. godine poslije Krista – razdoblje koje se preklapa s vremenom postojanja Rimskog carstva u Europi, otkrili su istraživači. Stambeni i svečani objekti podignuti na više od 6000 zemljanih humaka bili su okruženi poljoprivrednim poljima s odvodnim kanalima. Najveće ceste bile su široke 10 metara i protezale su se na 10 do 20 kilometara.

Napredno društvo

Iako je teško procijeniti točan broj stanovnika, u tim je naseljima živjelo najmanje 10.000 ljudi, a možda čak 15.000 ili 30.000 na vrhuncu blagostanja, rekao je arheolog Antoine Dorison, koautor studije s istog francuskog instituta. To je usporedivo s procijenjenim brojem stanovnika Londona iz rimskog doba, tada najvećeg britanskog grada.

José Iriarte, arheolog sa Sveučilišta u Exeteru, objasnio je da je tada bio potreban razrađen sustav organiziranog rada za izgradnju cesta i tisuća humaka od zemlje. ”Amazonu se često smatra netaknutom divljinom u kojoj su živjele male skupine ljudi. Ali ova otkrića pokazala su nam koliko je prošlost zapravo složenija”, rekao je.

Znanstvenici su nedavno također pronašli dokaze o prašumskim društvima koja su prethodila europskim kontaktima drugdje u Amazoniji, uključujući Boliviju i Brazil. “U Amazoniji je oduvijek postojala nevjerojatna raznolikost ljudi i naselja, a ne samo jedan način življenja”, rekao je Stéphen Rostain.