U Grčkoj je rođen dječačić začet od genetskog materijala troje ljudi, znanstvenici tvrde da je to budućnost

Korištena je jajna stanica majke, očeva sperma i jajna stanica donorice kako bi se izbjegle određene genetske bolesti

FOTO: PixaBay

Liječnici iz Grčke i Španjolske upravo uspjeli su stvoriti dijete od genetskog materijala troje ljudi, a sve kako bi pomogli parovima koji se bore s neplodnošću. Dječačić se rodio u utorak s težinom 2,9 kilograma te su i on i majka dobro. Dok liječnici zaslužni za ovo medicinsko postignuće tvrde kako bi ovime mogli pomoći parovima diljem svijeta, dio stručnjaka iz Velike Britanije tvrdi kako je sam postupak neetičan te da ga uopće nisu trebali napraviti, piše BBC.

U ovom eksperimentalnom obliku medicinski potpomognute oplodnje koristi se jajna stanica majke, očeva sperma i jajna stanica žene donorice. Ovaj postupak razvijen je kako bi se izbjegle opasne i smrtonosne genetske bolesti koje bi dijete naslijedilo od majke, te je u iste svrhe 2016. već izveden u Jordanu što je izazvalo brojne kontroverze. Bez obzira na negodovanje dijela medicinske zajednice, dio liječnika smatra kako bi ova metoda povećala šanse parovima koji moraju na medicinski potpomognutu oplodnju.

Majčin DNK spajaju s donorskim

Pacijentica u Grčkoj bila je 32-godišnja žena koje je prošla četiri neuspješna ciklusa medicinski potpomognute oplodnje, a sada je dobila sina koji uz njen i DNK njezinog muža, nosi malo genetskog materijala i od donorice. Naime, zbog mitohondrijskih defekata se u ovoj metodi majčin DNK kombinira s onime donorice jajne stanice, što može spriječiti određene bolesti, pa dijete na kraju nosi kombinaciju DNK tri osobe.

Liječnik Panagiotis Psathas, predsjednik Instituta za život u Ateni, prilično je ponosan na ovo medicinsko postignuće: “Neotuđivo pravo žene koja se bori s neplodnošću da postane majka s vlastitim genetskim materijalom sada je postalo stvarnost. Ponosni smo što možemo objaviti ovu inovaciju i sada napokon možemo pomoći ženama koje su prošle neuspješne tretmane umjetne oplodnje i onima koje su nosioci rijetkih mitohondrijskih bolesti da rode zdravu djecu.”

I Britanci su eksperimentirali

Iako je sam postupak još uvijek prilično kontroverzan, iz Grčke su objavili kako su surađivali sa španjolskim centrom Embryotools, koji je, pak, objavio kako još 24 žene sudjeluju u ovom eksperimentu te da trenutno imaju još osam embrija spremnih za usađivanje. Osim njih, u sličan eksperiment upustili su se i liječnici iz Newcastlea u veljači 2018. godine. Njima su odobrena dva pokušaja, oba u obiteljima gdje se pojavljuju nasljedne mitohondrijske bolesti.

Tim Child, s Oxforda tada je komentirao kako je zabrinut jer nije siguran da postoji valjan medicinski razlog zbog kojeg bi se kombinirao DNK majke s onim donorice jajne stanice. “Rizici ovog postupka još uvijek nisu u potpunosti poznati, ali mogu biti opravdani ako ih se koristi samo u slučaju prevencije nasljednih mitohondrijskih bolesti, ali ne i kod neplodnosti”, rekao je Child tada.