U Velikoj Britaniji je upravo dozvoljen postupak kojim nastaju bebe s genetskim materijalom tri osobe

Odluka je donesena zbog spriječavanja nasljednih bolesti

FOTO: Screenshot CNN video

Regulatori u Velikoj Britaniji upravo su odobrili postupak kojim nastaju bebe s genetskim materijalom tri osobe. Cilj ove povijesne i kontroverzne odluke je spriječavanje smrtonosnih genetskih bolesti. Liječnici iz Newcastlea trebali bi prvi raditi procedru i već su poslali zahtjev za donorska jajašca, piše BBC.

Prvo takvo dijete u Britaniji najranije bi trebalo biti rođeno krajem 2017. godine. Odluka o dopuštanju ovakvog postupka donesena je zbog obitelji koje su već izgubile više djece zbog neizlječivih nasljednih bolesti koje prenose samo majke. Nova metoda koristi jajašce majke, jajašce donorice i očevu spermu. Dijete će imati nešto genetskog materijala donorice, ali procedura je sada legalna, etična i izvediva.

Povijesna odluka

“Ovo je povijesna odluka od povjesne važnosti. Krenuli smo naprijed ,ali oprezno, a ne glavom bez obzira. Sigurna sam da će roditelji biti zadovoljni odlukom”, rekla je Sally Cheshire, čelnica odbora HFEA koji je postupak odobrio.

S druge strane, neki znanstvenici u pitanje dovode etičnost postupka, sugerirajući da zapravo otvara vrata gentskom inženjeringu i dizajnerskoj djeci. Za izvođenje postupka i klinika i i roditelji najprije moraju ishodovati dozvolu HFEA-a, a odobravat će se samo u slučajevima u kojima je nasljedna bolest vrlo izgledna.

Trenutno traže donorice

Očekuje se da će klinika u Newcastlea prva dobiti dozvolu. Cilj im je pomoći 25 parova na godinu. Profesorica Mary Herbert iz Centra za plodnost u Newcastleu kaže da osjeća ogromno zadovljstvo jer se nakon godina i godina istraživanja njihova znanstvena otkrića napokon mogu primijeniti.

“Sada kada smo napravili pomake u kliničkim tretmanima, trebaju nam jajašca donora”, kaže Herbert. NHS, engleski zavod za javno zdravstvo, plaćat će prvi pokušaj oplodnje, ali samo parovima koji potpišu da će u slučaju neuspjeha nastaviti pokušavati.

Odluka nije svugdje dobro prihvaćena

No, odluka nije svugdje dobro prihvaćena. ” Bioetičari koji kažu da je to u redu zapravo govore da nema logičnog razloga da se opiremo genetski modificiranoj djeci. Sklizak je to teren”, kaže doktor David King iz organizacije Human Genetics Alert.

Procedura je već jednom izvedena na paru iz Jordana. Radili su je liječnici iz New Yorka u Meksiku, a dijete je rođeno potpuno zdravo.