U Jadranu je ugroženo 36 vrsta morskih pasa i raža: 'Njihova je uloga nezamjenjiva'

Važnost morskih pasa i raža u Sredozemnom moru višestruka je, kažu u WWF Adria

03.02.2020., Pula - Aquarium Pula ima novu atrakciji-male bebe raze. Njegove stanovnice, raze kamenice (Raja clavata), polozile jaja. Nakon tri tjedna od polaganja, oplodjeno je cak devet od ukupno 22 jaja, obzirom na to da su hrskavicnjace sve ugrozenija grupa zivotinja, a vecina je zasticena, ovaj je dogadjaj uistinu poseban trenutak kada se iz jajeta napokon izvalila i na svijet dosla mala raza. "nDugacka je osam centimetra, prva raza dobila ime Srecko ili Srecka, Prva beba, doznajemo, dosla je na svijet oko tri tjedna ranije (inkubacija zametka inace traje oko pet mjeseci), ali dobro napreduje i raste. Nakon Srecka izvalilo se jos sedam malih raza. Raza Srecko."nPhoto: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: Dusko Marusic/PIXSELL

U Jadranu je od 54 vrste morskih pasa i raža njih čak 36 ugroženo, upozorila je u petak Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) u povodu Svjetskog dana svjesnosti o morskim psima. Zabrinjava također da populacije morskih pasa i raža kontinuirano opadaju dok se tri vrste smatraju izumrlima.

Neke kritično ugrožene vrste, poput goluba ćukana i dalje su bez ikakvih mjera zaštite ili upravljanja, a stalna odgoda konkretnih akcija uzrokuje stalni rizik za ugrožene vrste, čime se ugrožava dugoročna održivost ribarstva i zdravlje morskog ekosustava, upozorila je WWF Adria.

Alarmantno u Sredozemlju

Zabrinjava podatak i po kojem je u Sredozemlju, koji je dom najvećem broju ugroženih vrsta morskih pasa i raža na svijetu ugroženo čak 58 posto svih vrsta morskih pasa i raža. Sredozemlje se i najbrže zagrijava pa se opasnost od izumiranja tih morskih životinja dodatno povećava.

Iako su, kažu, morski psi često predstavljeni kao opasni predatori, posebice tijekom ljetne sezone, oni su zapravo u velikoj opasnosti, a u pregrijanom Sredozemnom moru uloga morskih pasa i raža ključna je i nezamjenjiva.

“Važnost morskih pasa i raža u Sredozemnom moru višestruka je. Neke vrste raža djeluju kao inženjeri staništa jer tijekom plivanja svojim perajama podižu pijesak s dna, čime stvaraju mikro staništa za ostale manje morske organizme i pomažu im da pronađu hranu.

Treba pratiti njihovo stanje

Druge vrste prenose hranjive tvari iz jednog morskog sloja u drugi, čime povećavaju bogatstvo života u moru, dok neke vrste izravno utječu na ublažavanje posljedica klimatske krize pohranjujući ugljik u svojim organizmima“, poručuje Patrik Krstinić iz WWF Adrije.

Iz WWF Adrije ističu kako nedavne obvezujuće odluke Svjetske organizacije za poljoprivredu UN-a bude nadu u očuvanje morskih ekosustava, ali mediteranske zemlje moraju preuzeti vodeću ulogu u upravljanju ribarstvom.

Pri tome je, kažu, potrebno dodijeliti odgovarajuće resurse za upravljanje ribarstvom, osigurati stalno prikupljanje podataka i praćenje stanja ugroženih vrsta, te uključiti sve dionike, posebno ribare u formiranje novih mjera upravljanja. “Jedino tako možemo zajedno očuvati važna staništa za morske pse i raže i osigurati njihov opstanak”, poručuju iz WWF Adrije.