U Puli su jučer u more pustili šest kornjača koje su se kod njih liječile. Imamo fotografije

U more su puštene i dvije kornjače koje će se satelitski pratiti

FOTO: Zoran Mičić/AQUARIUM PULA

Djelatnici Centra za oporavak morskih kornjača Pula, koji djeluje u sklopu pulskog Aquariuma, sinoć su u more na Verudeli pustili šest kornjača koje su se kod njih oporavljale nakon ozlijeda zadobivenih plivanjem kroz Jadran.

U more je pušteno šest kornjača različite dobi, a na dvije su stavljeni i satelistki odašiljači kako bi se pratilo njihovo kretanje. Sve su one u Centar pristigle s određenim zdravstvenim problemima.

Neke toliko malene da im se ne zna ni spol

Najmlađa puštena kornjača, trogodišnja Marinela, iako je premlada da joj se točno zna spol, duga je tek 30 centimetara i završila je u centru nakon što su je u studenom prošle godine pronašli zapetljanu u koćarsku mrežu. Ipak, nije bila jače ozlijeđena.

Sličnu sudbinu doživio je i nešto veći Neven, čiji se spol također ne zna, jer je star tek četiri godine i dug oko 35 centimetara. U centar je stigao bez većih ozlijeda, nakon što su ga u travnju ove godine pronašli zapetljanog u mrežu.

Neke su se kornjače u Centru oporavljale par tjedana, a neke i par mjeseci Zoran Mičić/AQUARIUM PULA

Kornjače u Centru završile i zbog saniranja starih ozlijeda

Preostale četiri puštene kornjače nešto su starije, pa se tako za Cukija zna da je muškog spola i da je star između 20 i 25 godina, a pronađen je u ožujku u Medulinu, zapetljan u koćarsku mrežu. Za svog kratkog boravka u Centru u jednom je od bazena vježbao zaranjanje.

Jedna od jučer puštanih koranjača je i Rada, koju su u travnju pronašli pothlađenu u Parku Prirode Telašćica. U centru su, osim pothlađenosti, sređivali i okolop te kornjače stare oko 25 godina, jer su primijetili da joj je prednji dio deformiran, vjerojatno jer je bila zapetljana u obruč pa joj je onemogućen rast. Ipak, sada je oporavljena i vratila joj se snaga.

Kornjače Mimi i Stela u more su puštene s odašiljačem koji će pratiti njihovo kretanje

Dvije dobile odašiljače kako bi ih se lakše pratilo

Tim iz Pirana na čelu s Bojanom Lazarom, znanstvenikom koji se preko 15 godina bavi morskim kornjačama, postavio je na dvije kornjače i odašiljače kojima će pratiti njihovo kretanje. Tako će znanstvenici znati što radi 25-godišnja Mimi, koja je u centru bila tek nešto više od dva tjedna. Na oporavku je završila jer je jedan od kočara, nakon što im se zaplela u mrežu, primjetio kako joj je oklop obrastao organizmima, a u Cetru su nakon pregleda vidjeli kako ima staru ranu na oklopu. Nakon kratkog oporavka, zaključili su da je se može pustiti u prirodu.

Posljednja u nizu, koja je iz pulskog centra također otišla sa odašiljačem, 25-godišnja je Stela, inače pronađena u jednoj uvali na otoku Lošinju krajem prošle godine. U centru su joj liječili stare ozlijede oklopa na repnom predjelu, a uklonili su joj i morske pijavice koje je po sebi imala.

Djelatnici Centra već tradicionalno, kada okupe određenu količinu oporavljenih kornjača, puštaju iste u natrag u more Zoran Mičić/AQUARIUM PULA

Ozlijeđene kornjače inače se prijavljuju DUZS-u

Na danjem liječenju i promatranju ostaju kornjače Lunga, Tylago i Rafael, a iz Centra poručuju kako je puštanje kornjača prilika da se građane upozori na koje sve načine one mogu stradati u okolišu, ali i da im se skrene pozornost na to kako plastičan otpad u moru za njih može biti opasan, pa i smrtonosan. Inače, informaciju o pronalasku uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih jedinki morskih sisavaca, morskih kornjača ili hrskavičnih riba građani mogu dojaviti Državnoj Upravi za Zaštitu i Spašavanje na broj 112.