U Sao Paulu bolnice su na rubu sloma, umrlo je 3000 ljudi, a predsjednik i dalje grli ljude i ignorira preporuke

Bolnice su dostigle 90 posto popunjenosti i mogle bi kroz dva tjedna ostati bez kapaciteta

Brazilian President Jair Bolsonaro holds a child in a military costume as they both wave during a rally in Brasilia on May 17, 2020, amid the novel coronavirus pandemic. - Brazil's COVID-19 death toll passed 15,000 on Saturday, official data showed, while its number of infections topped 230,000, making it the country with the fourth-highest number of cases in the world. (Photo by Sergio LIMA / AFP)
FOTO: AFP

Gradonačelnik najvećeg brazilskog grada Sao Paula rekao je da bi se zdravstveni sustav mogao urušiti kako raste potreba za krevetima u bolnicama zbog covida-19, piše u ponedjeljak BBC.

Bruno Covas kazao je da su gradske bolnice dostigle 90 posto popunjenosti i mogle bi kroz dva tjedna ostati bez kapaciteta.

Optužio je one koji igraju “ruski rulet” s ljudskim životima. Sao Paulo je jedna od najpogođenijih regija u zemlji, s dosad gotovo 3000 umrlih.

Predsjednik države koji ignorira medicinu

Brazilski predsjednik Jair Bolsonaro doživljava brojne kritike i u zemlji i u inozemstvu zbog načina na koji vodi zdravstvenu krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa.

On se ponovno suprotstavio zdravstvenom savjetu o održavanju fizičke udaljenosti, pozirajući kamerama s pristašama i djecom u Braziliji.

U subotu je Brazil po broju zaraženih prestigao Španjolsku i Italiju i došao na četvrto mjesto u svijetu, a u ponedjeljak se ubrzano približava i Velikoj Britaniji ispred koje su još samo SAD s najviše inficiranih u svijetu, te Rusija na drugom mjestu. Brazil ima ukupno 241.000 zaraženih, te preko 16.000 umrlih.

Guverneri pregovaraju o uvođenju karantene

Covas je rekao da je u pregovorima s guvernerima saveznih država o uvođenju stroge karantene kako bi se spriječila situacija prebukiranosti bolnica.

Pozvao je ljude da ostanu u svojim domovima, te naglasio da Sao Paulo treba “još više usporiti”, kako bi se zauzdala zaraza. “Teško je vjerovati da je nekima draže da se stanovništvo izloži ruskom ruletu”, naglasio je.

Sao Paulo ima oko 12 milijuna stanovnika, a službene brojke pokazuju da većina stanovnika ignorira preporuke o održavanju fizičke udaljenosti. Ali nije pogođen samo Sao Paulo.

Umrli se pokapaju u masovne bolnice

Države u Amazoniji imaju više od 20.300 prijavljenih slučajeva. Zdravstveni sustav u Manausu je zatrpan a umrli se pokapaju u masovne grobnice.

Rio de Janeiro ima drugi najviši broj mrtvih nakon Sao Paula i liječnici također upozoravaju da bi moglo doći do manjka kreveta u jedinicama intenzivne skrbi. Bolsonaro se pak nastavlja suprotstavljati mjerama te tvrdi da će one uništiti ekonomiju.

U ožujku je u govoru gradonačelnicima i guvernerima odbacio restrikcije: “Naši životi moraju se nastaviti. Moraju se sačuvati radna mjesta. Moramo se vratiti normalnom životu”. Prošli tjedan brazilski ministar zdravstva Nelson Teich dao je ostavku nakon manje od mjesec dana na funkciji.

Odstupio je nakon što je javno kritizirao Bolsonarov dekret kojim se dopušta otvaranje fitness centara i kozmetičkih salona. Njegov je prethodnik smijenjen također nakon neslaganja s Bolsonarom.