U tajnom eksperimentu u atmosferu su izbačeni kristali soli u pokušaju suzbijanja zagrijavanja Zemlje

Inovacija bi mogla potaknuti oblake da reflektiraju više svjetla i održavaju Zemljinu površinu hladnijom

FOTO: Marine Cloud Brightening Project/YouTube

Početkom ovog mjeseca znanstvenici sa Sveučilišta Washington okupili su se, polutajno, na palubi rashodovanog nosača zrakoplova u zaljevu San Francisca da bi proveli eksperiment.

Tim znanstvenika pokrenuo je stroj za prskanje velike snage i izbacio mikroskopske čestice aerosola soli visoko u ranojutarnji zrak.

Pokušaj hlađenja Zemlje

Cilj ispitivanja je bio ustanoviti kako aerosoli putuju izvan laboratorija i temelj je namjeravanom puno većem eksperimentu, korištenju čestica soli za posvjetljavanje oblaka.

Inovacija bi mogla potaknuti oblake da reflektiraju više svjetla i održavaju Zemljinu površinu malo hladnijom.

“Povećate li broj kapljica oblaka povećanjem broja čestica morske soli, to je kao povećanje broja zrcala koji reflektiraju sunčevu svjetlost natrag u svemir”, kazao je glavni znanstvenik studije Anthony Edwards za San Francisco Chronicle.

Rezultati simulacije

Simulacije pokazuju da bi posvjetljavanje oblaka za 15 posto, ohladilo Zemlju za 17.22 stupnjeva Celzijusa.

Ali u stvarnom svijetu ostaju neizvjesnosti, kako dobiti točnu veličinu i koncentraciju čestica, prevelike bi doprinijele povećanju padalina, a premale neće stvoriti zamjetan reflektirajući učinak.

Prije četiri godine, znanstvenici su u blizini Velikog koraljnog grebena u Australiji, proveli sličnu studiju u nadi da bi to moglo zaštititi koralje od izbjeljivanja u pretoplim vodama.

‘Zastrašujuća vizija budućnosti’

Za The New York Times, znanstvenik, iz Greenpeace Internationala, David Santillo koji nije sudjelovao u projektu, kaže da je ovo zastrašujuća vizija budućnosti koju bi pod svaku cijenu trebalo izbjeći.

Znanstvenici u potpunosti ne razumiju neke od mogućih posljedica lansiranja velikih količina aerosola soli u atmosferu.

Takva praksa bi mogla promijeniti obrasce cirkulacije oceana ili dovesti do neočekivanih vremenskih prilika, što bi moglo utjecati na ribarstvo i poljoprivredu, piše E&E News.

Analiza u idućih par mjeseci

Sljedećih mjeseci znanstvenici će analizirati rezultate ove studije, kako bi ispitali jesu li čestice zadržale odgovarajuću veličinu dok su ulazile u atmosferu.

A u međuvremenu, promjene klime i vremenskih obrazaca koje uzrokuje čovjek, obaraju toplinske rekorde u cijelome svijetu. Znanstvenici se slažu da je smanjenje emisija fosilnih goriva, umjesto slanja čestica u atmosferu, najbolji način djelovanja.

Sarah Doherty, znanstvenica sa Sveučilišta Washington, koja vodi ovaj program posvjetljavanja oblaka, rekla je za The New York Times da se nada da nikada nećemo morati koristiti ovaj program.