Umjetna inteligencija pomogla je nagrađenoj japanskoj spisateljici u pisanju knjige

Oko 5 posto cijelog teksta generirala je AI, rekla je autorica

FOTO: Markus Winkler/Unsplash

Dobitnica prestižne japanske književne nagrade Akutagawa, spisateljica Rie Kudan, rekla je novinarima da je mali dio njezine knjige Tonyo-to Dojo-to napisala umjetna inteligencija, piše Japan Times.

“Vjerojatno je oko 5 posto cijelog teksta napisano izravno umjetnom inteligencijom. Željela bih s njom dobro surađivati kako bih izrazila svoju kreativnost”, rekla je Kudan prihvaćajući nagradu.

Roman je “skoro besprijekoran”

Kako izvještava CNN, komisija za dodjelu nagrada pohvalila je roman kao “skoro besprijekoran”. Smještena u blisku budućnost, radnja se odvija u društvu koje ovisi o umjetnoj inteligenciji.

Jedan dio glavnih likova romana, arhitektica Sara Makina, projektira toranj u Tokiju za “suosjećajnu rehabilitaciju kriminalaca”, ali razvija sumnje oko projekta, piše London Times.

Eksperiment postao materijal za fikciju

Kudan se obratila umjetnoj inteligenciji kako bi razgovarala o svom osobnom životu i o stvarima koje misli da ne može nikome reći. Takvo je eksperimentiranje postalo hrana za fikciju.

“Kada umjetna inteligencija nije rekla ono što sam očekivala, ponekad sam odražavala svoje osjećaje u rečenicama glavnog lika.”

Prvo takvo nagrađeno djelo

Nagrada Akutagawi dodjeljuje se u Japanu svake dvije godine piscima u usponu. Nazvana je prema piscu s početka 20. stoljeća, ocu japanske kratke priče. Ovo je prvo nagrađeno djelo koje uključuje umjetnu inteligenciju.

Otkako su AI generatori teksta debitirali, književni svijet poziva na oprez. Pojedini pisci su i tužili OpenAI za sustavnu krađu svojih radova koji su korišteni za obuku ChatGPT-ja.

No, Kudan (33) namjerava nastaviti suradnju s chatbotom, piše CNN.