Umro je čuveni Mike Grgich, američki kralj vina porijeklom iz doline Neretve. Imao je 100 godina

Miljenko Mike Grgich ostvario je američki san

FOTO: Grgić vina

Poznati hrvatski vinar Mijenko “Mike” Grgich, kojeg su zvali i kraljem Chardonnaya preminuo je u 100. godini života. „Shvatio sam da se vina ne rade samo glavom i osjetilima. Morate ga raditi i sa srcem”, uvod je u Grgichev nekrolog, objavljen na službenoj stranici njegove vinarije Grgich Hills Estate, smještene u dolini Napa u Kaliforniji.

Rođen u dolini Neretve

Iza Mikea Grgicha nevjerojatna je životna priča. Rođen 1923. u mjestu Desne u dolini Neretve, a odrastao kao jedno od jedanaestero djece u obitelji koja je imala vinograd. Već s tri godine zgazio je svoje prvo grožđe, piše San Francisco Chronicle.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata rata upisao je Ekonomsku školu u Splitu, a potom i Agronomski fakultet u Zagrebu jer je želio postati vinar. Diplomirao je 1954. godine, smjer enologija i vinogradarstvo. Iste godine odlazi za Njemačku, a 18 mjeseci kasnije u Kanadu, u Vancouver. Godine 1958. dobiva američku vizu i dolazi u Aberdeen u državi Washington, a nedugo potom i u Kaliforniju, u vinsku dolinu Napa.

Prije puta u Njemačku otišao je postolaru da mu napravi dupli đon na cipelama u koji je sakrio sve što ima, 32 američka dolara, piše vinski kolumnist Jutarnjeg lista, Saša Špiranec.

Ostvario američki san

U Americi je odlučio izgraditi novi život. Prvi posao enologa u Kaliforniji dobio je u vinariji Souverain Cellars. Nakon nekoliko mjeseci i obavljene berbe otišao je iz Souveraina, radeći po drugim vinarijama, sve dok se nije zaposlio u vinariji Beaulieu, čuvenog američkog vinara Andréa Tchelistcheffa.

Uz njega je Miljenko, koji je u SAD-u postao Mike Grgich, svladao sve tajne proizvodnje vina. Godine 1968. prihvaća poziciju vinara i kemičara za kontrolu kvalitete u vinariji Roberta Mondavija, a potom se priključio projektu nekoliko američkih poduzetnika, vinariji Chateau Montelena koja je tražila glavnog enologa. U toj vinariji, dakle, sva je odgovornost bila na njemu.

Njegovo vino iz 1973, , Montelena Chardonnay, proglašeno je najboljim na slijepoj degustaciji u Parizu. Taj je događaj šokirao enologe i katapultirao dolinu Napa u jednu od vodećih vinarskih regija na svijetu.

Otvorio vinariju na Pelješcu

Nekoliko godina nakon uspjeha napustio je vinariju Montelena i, zajedno s partnerom Austinom Hillsom, pokrenuo vinariju Grgich-Hills. Početkom devedesetih Grgich je osjetio potrebu da se vrati u domovinu, sada kao globalno cijenjeni vinar.

Odlučio je pokrenuti vinariju na Pelješcu, što je i učinio 1966. u Trsteniku. Prvi je na Pelješac i u Dalmaciju donio male hrastove bačve iz Francuske, u kojima je dozrijevalo vino, piše Jutarnji.

Danas su i pošip i plavac mali vinarije Grgić s Pelješca standard za najvišu kvalitetu vina od tih sorti u Dalmaciji. Grgich se angažirao i na pomaganju domovini poslije rata. Tijekom devedesetih financijski je podupirao je razminiranje Hrvatske.