Unesco zaštitio francuski baguette

Popularni kruh postaje kulturna baština Francuske

A baker prepares loaves of Baguette bread in a bakery in Brou near Chartres, southwest of Paris, on December 1, 2022. (Photo by JULIEN DE ROSA / AFP)
FOTO: AFP

Prema Nacionalnoj federaciji francuskih pekara i slastičarnica, nevjerojatnih šest milijuna baguettea proda se svake godine u Francuskoj. Francuski Observatoire du Pain, organizacija koja prati podatke o kruhu u Francuskoj, procjenjuje da Francuzi pojedu 320 baguettea svake sekunde kad su budni.

Sada baguette postaje kulturna baština Francuske, jer je jučer dodan na popis “nematerijalne kulturne baštine” koja se definira kao “tradicija ili žive ekspresije naslijeđene od naših predaka i preneseni na potomke koje treba zaštititi.”

Teški uvjeti

Predsjednik francuskog saveza pekara Dominique Anract kaže za The New York Times da je to “dobra vijest u kompliciranom okruženju.”

Komplicirano okruženje uključuje rastuće izazove s kojima se pekarnice suočavaju, u kojima uglavnom rade majke i starci, a velika ih poduzeća istiskuju, dok ih inflacija prisiljava da dignu cijene.

Od 1970. godine Francuske je gubila 400 zanatskih pekarnica svake godine, navodi Times. Većina gubitaka dogodila se u ruralnoj Francuskoj, gdje su veliki supermarketi i lanci istisnuli neovisna poduzeća u obiteljskom vlasništvu.

Povećanje cijena

Da bude još gore, ruska invazija na Ukrajinu povećala je cijenu brašna, jednoga od četiri sastojka potrebnog za izradu baguettea, uz kvasac, vodu i sol. Pekarnice su morale podići cijenu svojih proizvoda.

Odluka UNESCO-a je pobjeda za sve one koji su lobirali da se baguette proglasi kulturnom baštinom. Prema Timesu, uz zahtjev za odobrenjem baguettea kao kulturne baštine, Francuska je dostavila više od 200 preporuka, uključujući pisma pekara i dječje crteže.

Na listi slovensko pčelarstvo

“To je francuski način života”, objašnjava Audrey Azoulay, glavna direktorica UNESCO-a za CNN. “Pekarnica je uvijek u blizini, možete otići kupiti svježi kruh po pristupačnim cijenama i upoznati ljude, upoznati pekare, a to je vrlo važan element društvene kohezije.”

Uz baguette UNESCO je dodao na popis kulturne baštine španjolsku praksu ručnog zvonjenja, slovensko pčelarstvo i Kun Lbokator, tradicionalnu borilačku vještinu u Kambodži.