Većina 8-godišnjaka je zadovoljna vlastitim životom, otkriva nova studija

Studija je provedena kako bi se u budućnosti što bolje zastupala dječja prava

FOTO: Daniel Hurst

Studija provedena na 17.496 djece u 16 država diljem svijeta otkrila je da je većina 8-godišnjaka zadovoljno sa svojim životom. Studiju je proveo britanski SPRU (Social Policy Research Unit) u sklopu njihove opsežne ankete za Children’s World.

Sudeći prema studiji koja je provedena u razdoblju od 2013. godine pa do 2015. godine i objavljena tek nedavno na internet stranici Children’s World, 8-godišnjaci, osim što su sretni, sve više uživaju u odlasku u školu i u druženju s drugom djecom.

Točnije, 62 posto osmogodišnjaka izjavilo je da uživaju u školi, a isto tvrdi i 52 posto desetogodišnjaka te 42 posto 1dvanaestogodišnjaka. Generalno se doima da većina 8-godišnjaka ima pozitivan stav prema školi i tvrde da se osjećaju sigurno kod kuće i u susjedstvu, stoji u studiji.

Djeca su najviše zabrinuta zbog nasilja u školi

Unatoč tome pojedine stvari nisu pozitivne jer je većina djece izrazila svoju zabrinutost zbog nasilja u školi dok je trećina ispitane djeca rekla da se često ili stalno brinu zbog novca, prenosi The Mentalfloss.

Rezultati ankete variraju od države do države. Djeca u Nepalu su navela kako imaju bolji odnos sa učenicima u razredu i u susjedstvu, dok su djeca u Južnoj Koreji navela zadovoljstvo ljudima u susjedstvu, ali ne i prijateljima.

3737722390_6e0c5237c9_o
Trećina ispitane djeca rekla je da se često ili stalno brinu zbog novca April Sides/Flickr

Unatoč tome što je većina djece izrazila zadovoljstvo svojim životom, njih 6 posto je izrazilo nisko blagostanje, a to je znatan udio djece uzimajući u obzir koliko ih je bilo anketirano.

Kolumbija, Rumunjska i Španjolska na vrhu ljestvice

“Kada pogledamo postotak djece sa niskim blagostanjem dobiva se drugačija slika, pogotovo sa Etiopijom, Južnom Korejom i Velikom Britanijom na dnu ljestvice te Kolumbijom, Rumunjskom i Španjolskom na vrhu ljestvice”, navodi se u studiji.

Znanstvenici vjeruju da će im studija pomoći da bolje zastupaju dječja prava ukazujući na specifične probleme s kojima se djeca diljem svijeta susreću.

“Po prvi puta smo u mogućnosti čuti mišljenje 20 tisuća 8-godišnjaka iz 16 država. Ovo nevjerojatno postignuće uči nas da djeca znaju bolje od ostalih o svom životu i da svaki trud da im se život poboljša treba uključivati njihov glas”, rekao je Asher Ben-Arieh, jedan od suradnika na provođenju studije.