Pojedine veledrogerije djelomično su reducirale isporuku lijekova bolnicama s najstarijim dugovima

Zbog velikih dugovanja, koja su premašila 4,2 milijarde kuna, veledrogerije traže hitnu reakciju države

08.06.2020., Rijeka - Ministar Vili Beros u drustvu drzavnog tajnika Zeljka Plazonica, ministra Olega Butkovica, ravnatelja KBC-a Davora Stimca, u obilasku KBC-a Rijeka i gradilista nove bolnice na lokalitetu Susak. 
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Pojedine veledrogerije, zbog ogromnog duga, već su počele reducirati isporuku lijekova bolnicama. Izjavio je to u intervjuu za Poslovni dnevnik Tomislav Kulić, predsjednik Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK i član Uprave Phoenix Farmacije.

Dug veledrogerijama, prema njegovim riječima, sad je već premašio 4,2 milijarde kuna, a ranije upućivani apeli da država riješi problem nisu uvaženi. Poboljšanju situacije nije pridonijela ni uplata države od 500 milijuna kuna u srpnju. Štoviše, kaže Kulić, nakon nje se stvorio novi problem.

Sanacija stvorila novi dug

“Ovog puta su, osim rekordnih bolničkih dugova, veledrogerije dodatno opterećene i rastućim dugom ljekarničkog segmenta. HZZO je nakon parcijalne sanacije bolničkog duga u srpnju drastično umanjio uplate prema ljekarnama te produžio rokove plaćanja sa 60 na čak 120 dana. Time su veledrogerije opterećene i dugom od još 600 milijuna, a efekt srpanjske sanacije bolnica poništen je u potpunosti”, pojašnjava Kulić.

Budući da nakon srpanjske uplate nije došlo do novih, veledrogerije od prošlog tjedna više nisu u stanju podmirivati obveze prema svojim dobavljačima. “Pojedine veledrogerije već su pokrenule djelomičnu redukciju isporuka bolnicama s najstarijim dugovanjima”, kaže Kulić te dodaje kako dug bolnica mjesečno raste za više od 220 milijuna kuna te će ove godine bolnički sustav generirati novih 2,6 milijarde kuna.

Traže hitnu uplatu od milijardu kuna

Stoga, kaže, veledrogerije zahtijevaju hitnu uplatu sanacijskih sredstava, i to minimalno jednu milijardu kuna odmah te još dodatnu milijardu do kraja godine kako bi mogle ponovo normalizirati opskrbu lijekovima, medicinskim proizvodima i zaštitnom opremom.

Kulić vjeruje da će se iznaći rješenje za problem, jer se, kako kaže, iznalazilo i svaki put do sada. Upravo stoga danas će toj problematici razgovarati ministrom financija Zdravkom Marićem i ministrom zdravstva Vilijem Berošem.

Kulić upozorava i da je hitno nužna reforma zdravstva kojom bi se riješili brojni problemi. Među njima i rokovi plaćanja bolnica, jer oni u Hrvatskoj, duži i od 500 dana, kaže, ne postoje ni u jednoj drugoj zemlji EU.