Veliki povjesničar pronašao je fotografiju koja, tvrdi, mijenja saznanja o pogromu Židova

Otkriće o Herchelu Grynszpanu, Židovu zbog kojeg je počela Kristalna noć

Herschel Grynszpan pictured 02 December 1938 on his way to Paris court. Grynszpan, a 16-year old Polish-Jewish who lived in Paris, shot dead Ernst Vom Rath, a junior German diplomat, 07 November 1938, in German embassy in France, after hearing that his parents, brother and sister were deported to Poland by the Nazi authorities. The assassination, run on the front pages of all German newspapers, on the instructions of Propaganda Minister Joseph Goebbels was the excuse used by the Nazi regime to launch a massive pogrom against the German Jewish communities, historically known as the Reichskristallnacht, literally Imperial Crystal Night, Pogromnacht and in English as the Night of Broken Glass. Grynszpan was seized 18 July 1940 presumably by the Gestapo, and taken to Germany. Grynszpan's fate after 1942 is not known. / AFP PHOTO
FOTO: AFP

Guardian je danas objavio prilično nevjerojatnu priču o pronalasku fotografije iz 1946. godine na kojoj bi mogao biti Herschel Grynszpan. Do sada se vjerovalo kako je taj židovski atentator, čijim su ubojstvom njemačkog dilomata nacisti opravdali Kristallnacht, umro za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Grynszpan je 1938. godine izvršio atentat na njemačkog diplomata Ersnta vom Ratha u Parizu, što je bio povod za nasilni pogrom 9. studenog iste godine, piše Guardian u uvodu u veliki članak.

Kontroverzna povijesna figura

Herschel Grynszpan je poljski Židov koji je do danas ostao kontroverzna povijesna figura. Vjerovalo se da je skončao u jednom od koncentracijskih logora tijekom ranih četrdesetih, no fotografija otkrivena u arhivima bečkog Muzeja židova sugerira da je moguće da je ipak preživio rat. Fotografija snimljena u Njemačkoj 1946. godine prikazuje Grynszpana u dobi od 24 godine, a njeno otkriće moglo bi riješiti jednu od najvećih misterija iz nacističke ere.

”Nema sumnje da je na fotografiji Herschel Grynszpan” kaže Armin Fuhrer, cijenjeni njemački povjesničar i novinar koji je otkrio fotografiju. ”Fotografija je uhvaćena slučajno, no važna je jer je Grynszpanova sudbina do sada do sada bila nepoznata,” kaže.

Početak Holokausta

Grynszpan je 7. studenog 1938. godine ušetao u Njemačko veleposlanstvo u Parizu i pet puta pucao u Ernsta vom Ratha. Učinio je to, kako se vjerovalo, da osveti tisuće židovskih izbjeglica, uključujući i članove svoje obitelji, koje su protjerane iz Njemačke i zaglavile na poljskoj granici u mizernim uvjetima.

Nacistički ministar propagande Goebbels vom Rathovo je ubojstvo iskoristio kao priliku za brutalnu osvetu nad židovskim dućanima, obrtima i sinagogama. Grynszpanov čin učinio ga herojem za jedne, izdajicom za druge. Miljenja o njemu i dana su poprilično podijeljena.

U očima mnogih povjesničara upravo je taj događaj označio početak Holokausta. Tada 17-godišnji Grynszpan uhićen je odmah nakon atentata i prebačen u Njemačku na ispitivanje. Zatim je prebačen u koncentracijski logor Sachsenhausen, a vjerovalo se da je tamo i ubijen.

Razne glasine o tome da je živ

Doduše, postojali u navodni očevici koji su tvrdili da su ga vidjeli u posljednjim tjednima rata, a pedesetih su postojale glasine da živi u Izraelu ili Hamburgu, no dosad nije postojao nikakav dokaz da je preživio rat.

Fuhrer je uvjeren da novootkrivena fotografija prikazuje Grynszpana. Tehnologija prepoznavanja lica potvrdila je da postoji vjerojatnost od 95 posto da se radi upravo o njemu. Osoba na slici, za koju se pretpostavlja da je Grynszpan, sudjeluje u prosvjedu protiv Birtanskih vlasti zbog nedopuštanja emigracije u Palestinu.

”Čim smo vidjeli fotografiju znali smo da je to on. Mislili smo da snimljena prije kraja rata, jer smo vjerovali da nije preživio. Svi kojima sam rekla za sliku rekli su mi da je ideja da je preživio apsurdna, sve dok fotografiju nisam pokazala Arminu Fuhreru”, rekla je šefica aktivista u bečkom Židovskom muzeju.

Danas bi imao 95 godina

Fuhrer je vodeći stručnjak za Grynszpanov slučaj na svijetu. Njime se bavi posljednjih pet godina, a u svojoj knjizi ‘Herschel’ opisuje ubojstvo i ono što je uslijedilo. ”Fotografija daje više pitanja nego odgovora. Što je učinio s ostatkom svog života, kako je preživio, je li ga tko štitio, a ako je, tko?” kaže Fuhrer.

Grynszpan nikada nije završio u sudnici. Goebbels je želio veliko javno suđenje u kojem bi mu se sudilo u ime svih Židova kojima je režim proglasio rat. No, nakon što je Grynszpan promijenio iskaz i tvrdio da je vom Ratha privatno poznavao i da je atentat zapravo zločin iz strasti povezan s njihovim osobnim, romantičnim odnosom, Hitler je odgodio suđenje. Zatvorenci s kojima je Grynszpan bio u Sachsenhausenu rekli su da im je priznao da je priča o seksualnim motivima ubojstva laž, jer je znao koliku bi sramotu režimu izazvao takav iskaz na javnom suđenju.

Tijekom godina pojavljivale su se razne glasine o tome kako je Grynszpan promijenio ime i živi u Parizu gdje vodi benzinsku postaju ili da radi u uvozničkoj kompaniji, ali nikada nije bilo nikakvih dokaza. Njegovi roditelji, koji su preživjeli Holokaust i preselili u Izrael, mrtvim su ga proglasili još 1960. godine, što im je omogućilo da od Njemačke dobiju mirovinu. Kad bi doista još uvijek bio živ, Grynszpan bi danas imao 95 godina.