Više od 70 posto električne energije koristimo iz zelenih izvora. Stručnjak nam je otkrio glavni razlog

Ivan Landeka voditelj je razvoja rješenja za Future Energy Home & eMobility

FOTO: Unsplash

Predvodnici korištenja obnovljivih energija u svijetu su, prema podacima iz 2022. godine, Švedska, Kostarika, Ujedinjeno Kraljevstvo, Island i Njemačka.

Švedska bi tako do 2040. godine trebala dobivati svu svoju električnu energiju iz obnovljivih izvora, a Kostarika je 2018. godine postavila novi svjetski rekord u broju uzastopnih dana u kojima su koristili isključivo obnovljivu energiju – 300 dana zaredom.

Maroko je pak država s najvećom solarnom farmom na svijetu, površine od 3500 nogometnih igrališta. Kada su u pitanju lokalni podaci, u Hrvatskoj je u prvih sedam mjeseci 2023. godine proizvodnja iz obnovljivih izvora iznosila značajnih 70,7 posto.

Pozivi za subvencije

Sve veći broj građana se odlučuje krenuti u energetsku obnovu svojih domova, što zbog zaštite okoliša, ali i smanjenja mjesečnih računa. Iako je u pitanju veća investicija, u Hrvatskoj postoji velik broj raznih javnih poziva za poticaje za solarne panele.

Javne pozive na državnoj razini raspisuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ali ih raspisuju i jedinice lokalne i područne samouprave − županije i gradovi. Moguće je prijaviti se s projektom na više javnih poziva, ali subvencije je moguće ostvariti jednom za prijavljeni projekt.

Iako postoji velik broj različitih javnih poziva, ne postoji garancija da ćete dobiti sredstva za sufinanciranje. Pozitivno rješenje ovisi o nekoliko faktora, pa tako i broju prijavljenih, količini sredstava na raspolaganju i uvjetima koje je potrebno zadovoljiti.


Savjeti stručnjaka Ivana Landeke, voditelja razvoja rješenja u odjelu Future Energy Home & eMobility, za solarne panele:

  • Ono što je super kod solarnih elektrana jest da proizvode struju čak i kad je oblačno. No, oblaci nas ne trebaju brinuti jer smo mi u Hrvatskoj privilegirani zbog iznadprosječnog broja sunčanih dana u odnosu na ostatak Europe. To znači da ugradnjom solarnih panela možemo naše račune za struju svesti na minimum, a višak proizvedene struje prodati svom opskrbljivaču. Sunčana energija je najjeftiniji i najdostupniji izvor energije. To treba iskoristiti.
  • Još jedna prednost solarnih elektrana, koju ističu oni koji se bave financijskom pismenošću i koji na ovo gledaju kao investiciju, je upravo povrat na ulaganje. Iako je svaka elektrana individualna jer se prilagođava građevini i potrebama kupca, prosječan povrat je oko osam godina. Komentirajući ovo s financijskim stručnjacima zaključili smo da su solarne elektrane jedna od najisplativijih investicija. Također, važno je izabrati i pouzdanog partnera. Po tom pitanju je E.ON Hrvatska logičan izbor jer predvodi instalaciju solarnih elektrana u EU.
  • Ionako kratak povrat na ovu investiciju se može dodatno skratiti kroz program sufinanciranja koje provodi država i jedinice lokalne samouprave. Najisplativiji su oni koji sufinanciraju cjelokupni projekt po principu “ključ u ruke”. Osim što nudimo rješenja upravo po tom principu, znamo da prijava na sufinanciranje nije nešto što se radi svaki dan. Zato smo mi u E.ON-u odlučili i tu biti podrška našim kupcima. Savjetima, dokumentacijom i ostalim popratnim aktivnostima želimo prijavu na sufinanciranje učinili što jednostavnijom.

Ivan Landeka, voditelj razvoja rješenja u odjelu Future Energy Home & eMobility Saša Ćetković

Proces prijave

Prijave na javni poziv za sufinanciranje izgradnje solarnih elektrana zahtijevaju predaju određene dokumentacije poput projektne dokumentacije, zemljišno-knjižnog izvatka, energetskog certifikata i slično.

Uglavnom se radi o sličnom setu dokumenata koje je potrebno priložiti, ali potrebno je krenuti na vrijeme. Način same prijave pojašnjen je u svakom javnom pozivu, a najčešći način prijave je putem internetskih poveznica poput e-Prijava.

Pomoć s prijavom

Do sada se uvijek tražio sličan set dokumentacije za prijavu, a kako je to izgledalo u 2022. godini možete pronaći na stranicama E.ON Hrvatska. Iako sve dokumente predajete samostalno i nitko to ne može napraviti umjesto vas, E.ON Hrvatska vam može itekako olakšati cijeli proces prijave.

Za početak, oni će vam osigurati glavni projekt, troškovnik i izjavu projektanta da je riječ o jednostavnoj građevini koja ne zahtjeva građevinsku dozvolu. U vaše ime će i zatražiti obavijest o mogućnosti priključenja na mrežu kućanstva s vlastitom proizvodnjom, koju izdaje HEP ODS.

Jednom kada dobijete rezultate, ako ste ostvarili prava na poticaj, nositelj javnog poziva će vas o tome obavijestiti i poslati vam ugovor o neposrednom sufinanciranju. Raspitajte se već danas o cjelokupnom procesu prijave na Besplatno savjetovanje.

Brži povrat investicije

Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti je zadnji javni poziv za sufinanciranje objavio u rujnu 2022. godine, a prijave su bile otvorene oko dva mjeseca. Tada su poticaji iznosili od 40 do 80 posto, ovisno o geografskom položaju nekretnine u Hrvatskoj.

Koristeći te podatke, primjerice za obitelj u Zagrebu s mjesečnim računima za struju od 62 eura i cijenom elektrane za 4800 eura možemo izračunati da bi povrat investicije u solarnu elektranu uz sufinanciranje od 40 posto umjesto kroz devet godina bio moguć kroz šest godina i tri mjeseca.

Ugradnjom E.ON-ovih solarnih elektrana sigurno povećavate energetsku neovisnost i sigurno smanjujete svoje račune za struju. Uz to, E.ON se pobrinuo ukloniti i ostale rizike kojih biste se mogli sjetiti jer za panele koje ugrađuje garantira gotovo maksimalni proizvodni kapacitet čak 25 godina i daje 10-godišnju garanciju na panele za slučajeve nepogode.


Sadržaj nastao u suradnji s E.ON Hrvatska.