Vjerojatno ste čuli priču australskog znanstvenika koji je, sa 104, silno htio umrijeti; danas mu je uspjelo

Davidu Goddallu ubrizgana je smrtonosna injekcija u jednoj švicarskoj klinici

David Goodall, ugledni australski znastvenik koji je godinama zagovarao pravo na asistirano samoubojstvo, umro je u 104. godini u jednoj švicarskoj klinici. Goodall je bio ugledni botaničar i ekolog, a umro je nakon što mu je uz liječnički nadzor ubrizgana smrtonosna injekcija. U pozadini su za to vrijeme puštali Beethovenovu Odu radosti.

Ranije ovog mjeseca Goodall je prikupio 20.000 dolara donacija kako bi iz Pertha mogao otputovati u Europu, kako bi tamo umro. U razgovoru za CNN dva dana prije no što je umro, Godall je rekao da mu je, zbog nepokretnosti i gubitka vida, prije pet ili deset godina život prestao predstavljati užitak.

‘Doručkujem pa sjedim do ručka’

“Život sam proveo radeći na terenu. Sad više ne mogu na teren. Volio bih ponovno hodati po grmlju i promatrati sve oko sebe”, rekao je Godall, koji ima četvero djece i dvanaestoro unučadi. “Još mogu uživati u pjevu ptica, ali zbog nedostatka vida više nije isto”.

Novinarima je rekao i kako bi mu bilo najdraže da je umro 1998. godine kada mu je uskraćena vozačka dozvola. Rekao je i da je važna točka u njegovu životu bila kada je s 94. godine postao potpuno ovisan o drugima.

“U mojim godinama, ustanem ujutro, jedem doručak, i onda samo sjedim do ručka. Onda ručam, i samo sjedim. Koja je korist od toga?”, rekao je znanstvenik novinarima, cijelo vrijeme noseći majicu s natpisom “Ageing Disgracefully” odnosno, “nedostojanstveno starenje”.

Bio je ugledan znanstvenik

Eutanazija je, inače, protuzakonita u Australiji, a Goodall je rekao da se nada da će njegova priča dovesti do legalizacije asistiranog samoubojstva. “Volio bih da druge zemlje slijede primjer Švicarske i ovakve klinike učine dostupnim građanima koji udovoljavaju uvjetima, ne samo po starosti, nego i zbog mentalnog stanja”, rekao je Goodall.

Goodall je rođen u Londonu 1914. godine, par mjeseci prije početka Prvog svjetskog rata, a kao dijete njegova se obitelj preselila u Australiju. Tijekom karijere radio je u Velikoj Britaniji, SAD-u i Australiji. U mirovini je od 1979. godine, a 2016. je dobio prestižnu nagradu Order of Australia Medal.