Vodeći kineski stručnjak progovorio za CNN: 'U Wuhanu su tajili ključne informacije o koroni, sada nam prijeti drugi val zaraze'

Zhong je poznat kao "junak SARS-a" zbog zasluga u suzbijanju epidemije 2003.

This photo taken on January 20, 2020 shows Zhong Nanshan, a renowned scientist at China's national health commission, speaking during a press conference in Beijing about a new SARS-like coronavirus. - China has confirmed human-to-human transmission in the outbreak of the new virus as the number of cases soared and authorities on January 21 said a fourth person had died. (Photo by STR / AFP) / China OUT
FOTO: AFP

Kina je i dalje, zbog niskog postotka ljudi s razvijenim imunitetom na koronavirus, suočena s velikim izazovom potencijalnog drugog vala zaraze, izjavio je u ekskluzivnom razgovoru za CNN jedan od vodećih kineskih zdravstvenih stručnjaka, doktor Zhong Nanshan.

Dr. Nanshan, inače viši savjetnik kineske vlade, također je u subotnjem razgovoru za CNN izjavio da su lokalne vlasti u Wuhanu, kineskom gradu gdje je koronavirus prvi put prijavljen u prosincu prošle godine, zatajile ključne informacije oko ozbiljnosti početne epidemije.

Prema podacima tamošnjih vlasti, u Kini je zabilježeno više od 82 tisuće slučajeva zaraze, s 4633 smrtnih slučajeva. Broj novozaraženih jako je eskalirao krajem siječnja, što je izazvalo karantenu u Wuhanu i zabranu putovanja diljem Kine.

Zhong smatra da ne bi smjelo biti opuštanja

Do početka veljače, Kina je bilježila preko 3800 novih slučajeva dnevno. Mjesec dana kasnije, međutim, svakodnevni slučajevi pali su na dvocifrenu brojku – dok je u SAD-u broj dnevnih infekcija naglo skočio, sa 47 novih slučajeva 6. ožujka na 22.562 do kraja mjeseca.

Nakon što je širenje virusa uglavnom ograničeno i stavljeno pod kontrolu, život u Kini polako se vraća u normalu. Restrikcije su olakšane, a neke škole i tvornice ponovo su otvorene širom zemlje.

No Zhong smatra da je sve veća opasnost od drugog vala zaraze, i da se kineske vlasti ne bi smjele opustiti. Posljednjih tjedana u Kini su se pojavila nova žarišta; zabilježeni su novi slučajevi u Wuhanu, kao i sjeveroistočnim pokrajinama Heilongjiang i Jilin. “Većina Kineza trenutno je još uvijek osjetljiva na Covid-19 jer nije razvila imunitet”, tvrdi Zhong.

Sumnjao u službene brojke iz Wuhana

Zhong je u Kini poznat kao “junak SARS-a” zbog zasluga prilikom suzbijanja teške epidemije akutnog respiratornog sindroma 2003. godine. Upravo je Zhong sada predvodio borbu protiv koronavirusa – posebno u kritičnim ranim fazama epidemije.

On je 20. siječnja na državnoj radioteleviziji CCTV potvrdio da se koronavirus može prenositi između ljudi, nakon što su zdravstvene vlasti Wuhana tjednima tvrdile da nema jasnih dokaza za prijenos s čovjeka na čovjeka i da je izbijanje “moguće spriječiti i kontrolirati”.

Predvodeći tim stručnjaka koje su kineske zdravstvene vlasti poslale da istraži početnu epidemiju, Zhong je posjetio Wuhan 18. siječnja. Rekao je da je po dolasku dobio brojne pozive liječnika i bivših studenata koji su ga upozoravali da je situacija mnogo gora od službenih izvješća. “Lokalne vlasti tada nisu voljele govoriti istinu”, rekao je Zhong. “U početku su šutjeli, a tada sam rekao da vjerojatno imamo veći broj zaraženih.”

Tvrdi da je kineska statistika sada točna

Zhong je u razgovoru za CNN rekao da je postao sumnjičav kada je broj službeno prijavljenih slučajeva u Wuhanu ostao na 41 duže od 10 dana – usprkos infekcijama koje su se pojavljivale u inozemstvu. “Nisam vjerovao u taj rezultat, pa sam stalno ispitivao i govorio, morate mi dati stvarni broj”, rekao je. “Jako su oklijevali odgovoriti na moje pitanje.”

Iako je Zhong priznao da je u Wuhanu u početku prijavljivan daleko manji broj slučajeva zaraze, odbacuje optužbe da je službena statistika Kine ostala nepouzdana čak i nakon što je središnja vlada krajem siječnja preuzela kontrolu nad koronavirusom u zemlji.

Budući da broj smrtnih slučajeva od koronavirusa u SAD-u prelazi 87 000, predsjednik Donald Trump javno je doveo u pitanje točnost kineskog broja smrtnih slučajeva. Ali Zhong je rekao da je kineska vlada naučila lekcije iz SARS-a prije 17 godina, kada je prikrivala podatke o epidemiji. Ovaj put, rekao je, središnja vlada najavila je da bi “svi gradovi, svi vladini odjeli trebali prijaviti stvarni broj bolesti – pa ako to ne učine, bit će kažnjeni”. “Dakle, od 23. siječnja, mislim da će svi podaci biti točni”, dodao je.

Zhong je rekao da je iznenađen brojem infekcija i smrtnih slučajeva u SAD-u, dodajući da osjeća kako neke zapadne vlade nisu ozbiljno shvatile koronavirusnu prijetnju odmah na početku epidemije. Zhong je također odbacio teoriju koju su pokrenuli Trump i američki državni tajnik Mike Pompeo da virus potiče iz laboratorija u Wuhanu.