Vulkan Etna ispušta spektakularne dimne prstenove

Prstenovi se sastoje od 80 posto vodene pare, a ostatak čine sumporni i ugljični dioksid

FOTO: Reddit

Etna, najviši aktivni vulkan u Europi, privukao je pozornost prošloga tjedna kada je u zrak počeo ispuštati spektakularne kružne kolutove pare.

Ovi dimni vulkanski vrtložni prstenovi, formirani od plina i vodene pare, dolaze iz novoformiranog kratera, piše The Washington Post.

Hladna atmosfera iznad vrućeg vulkana uzrokuje kondenziranje vodene pare, čineći prstenove vidljivima, navodi se u studiji o dinamici prstenova iz 2023. godine, piše Scientific Reports.

Promatraju se od 1724. godine

Vulkan Etna, na Siciliji, aktivan je posljednjih 2.6 milijuna godina. Od kada se bilježi, eruptirao je desetke puta, a posebno jako 1669. godine u erupciji koja je izbacila 990 milijuna kubičnih metara lave i uništila desetak okolnih sela, prema enciklopediji Britannica.

Prstenovi iznad Etne i Vezuva, koji je razorio Pompeje, promatraju se od 1724. godine. Nedavno su takvi vrtložni prstenovi uočeni na vulkanima na Aljasci, u Ekvadoru, Gvatemali, Japanu, Vanuatuu, Novom Zelandu i Nikaragvi.

Prije se nije znalo kako su nastali, ali je studija iz 2023. godine kompjuterskim simulacijama objasnila mehanizam, piše National Geographic.

Kako nastaju prstenovi?

Da bi prsteni poprimili svoj oblik, mjehurići plina moraju biti pušteni s vrha kanala koji, na određenoj dubini, nosi magmu na površinu.

Svako toliko, na površini magme nastane mjehurić, rasprsne se i pošalje plin, velikom brzinom, kroz taj kanal.

Plin se kotrlja uz rubove otvora u obliku prstena koji zbog kondenzacije postaje vidljiv. Da bi se formirali prstenasti oblici, ventilacijski otvor mora biti otprilike kružni, sa stranicama iste visine.

Prstenovi koje izbacuje vulkan Etna sastoje se od 80 posto vodene pare, a ostatak čine sumporni i ugljični dioksid. Izlazak pare smanjio je vjerojatnost eksplozivnih erupcija, kažu vulkanolozi za ABC.