WHO objavio nove informacije. Pandemija usporava svugdje osim u dijelu Azije i istočnom Mediteranu

Pandemija se i dalje šiti, ali broj zaraženih i umrlih opada

Medical workers bring medications to patients suffering from coronavirus disease (COVID-19) inside the Institute for Orthopaedic Surgery "Banjica", recently transformed to a COVID hospital, in Belgrade on July 14, 2020. - A candidate for the European Union, this small Balkan country is experiencing a resurgence of the pandemic, which has sparked several evenings of violent demonstrations to denounce the government's management of the health crisis. With 300 new cases now detected every day, Serbia is approaching April levels, at the peak of the first wave. (Photo by Oliver BUNIC / AFP)
FOTO: AFP

Pandemija koronavirusa i dalje se širi, no rast broja novozaraženih i smrti u svijetu usporava, s iznimkama jugoistoka Azije i istočnog Mediterana, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

U svom posljednjem izvješću o epidemiološkoj situaciji, objavljenom u ponedjeljak navečer, WHO je istaknuo kako su dvije Amerike i dalje najteže pogođene te na njih otpada polovica novih slučajeva i 62 posto od 39 tisuća preminulih posljednji tjedan.

Preminulo 811 tisuća ljudi

U svijetu je zaraženo više od 23,65 milijuna ljudi, a 811 tisuća je preminula, stoji u podacima agencije Reuters za utorak. „WHO je u tjednu koji je završio 23. kolovoza izvijestio o preko 1.7 milijuna novih slučajeva Covida-19 i 39 tisuća preminulih, što je 4 posto manje zaraženih i 12 posto manje smrtnih slučajeva u odnosu na tjedan prije“, objavila je ta agencija Ujedinjenih naroda.

Jugoistočna Azija, druga najpogođenija regija, bilježi rast novih slučajeva od 28 posto i 15 posto više preminulih. Najviše ih je u Indiji, ali se virus ubrzano širi i u Nepalu. Na području istočnog Mediterana broj slučajeva narastao je za 4 posto, no broj preminulih pada proteklih šest tjedana, istaknuo je WHO. Najbrži rast u odnosu na prošli tjedan bilježe Libanon, Jordan i Tunis.

Poboljšava se situacija u Africi

Broj novozaraženih i smrti u Africi je pao za 8 i 11 posto, „prvenstveno zbog pada broja slučajeva u Alžiru, Keniji, Gani, Senegalu i Južnoafričkoj Republici“. „U Europi broj slučajeva raste u protekla tri tjedna“, stoji u izvještaju WHO-a, „no zadnji tjedan je zabilježen mali pad od 1 posto, a broj smrtnih slučajeva pada diljem regije“.

U regiji zapadnog Pacifika broj slučajeva je pao za 5 posto, prvenstveno zbog usporavanja širenja u Japanu, Australiji, Singapuru, Kini i Vijetnamu.