Zagreb ima mačke u Masarykovoj, Japanci remek-djela na poklopcima šahtova. Kolekcionari su ludi za njima

Motivi na šahtovima su razni, od lokalnih znamenitosti do Pokemona. Njihovi ljubitelji imaju i svoj godišnji summit

(COMBO) This combo of photos taken in November 2017 and created on January 12, 2018 shows designed manhole covers in different cities of Japan. Japan's sewerage industry has found a way to clean up its dirty and smelly image: elaborately designed and colourful manhole covers with 12,000 local varieties nationwide -- including, of course, a Hello Kitty design. (Photo by Behrouz MEHRI / AFP) / TO GO WITH AFP STORY "JAPAN-CULTURE-SOCIETY-ART,FEATURE" BY MIWA SUZUKI
FOTO: AFP

Željezni poklopci šahtova malo koga fasciniraju, ali u Japanu su ti teški diskovi od kovanog željeza prava umjetnička djela – i to tražena među kolekcionarima. Fascinaciju ukrašenim poklopcima – koji građane odvajaju od podzemne kanalizacije – neke su lokalne vlasti odlučile i unovčiti.

Kyoto se tako se pridružio popisu gradova koji zastarjele ilustrirane poklopce stavljaju na prodaju, piše The Guardian.

Prodaju se po cijeni od 3000 jena ili 20 dolara, a radi se o željeznim diskovima iz 1978., 1981. i 1990. godine. Strastveni kolekcionari takvu cijenu smatraju bagatelnom, s obzirom da se cijene nekih novih poklopaca šahtova kreću oko 60.000 jena po komadu.

Poklopci kao reklamni oglasi

Jedan od gradova koji su zaradili na ludilu koje je zavladalo za šarenim šahtovima je Tokorozawa, sjeverno od Tokija, koji je 2018. godine pozvao firme da se reklamiraju na poklopcima. Tako su pokušali financirati zaduženi gradski sustav upravljanja otpadnim vodama.

Umjetničke poklopce šahtova diljem Japana krase tisuće različitih motiva – od lokalnih znamenitosti, festivala, flore i faune sve do popularne kulture. Tako sada u više japanskih gradova na mjestu inače neuglednih šahtova iskaču Pokémoni.

Zaljubljenici u ovu vrstu ulične umjetnosti imaju i svoj godišnji “summit o šahtovima”. Prošle godine održan je u Tokorozawi, prikladno na mjestu bivšeg gradskog postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.

Koji je životni vijek jednog poklopca za šaht?

Prema Uredu za vodoopskrbu i kanalizaciju Kyota, grad ima oko 160.000 poklopaca šahtova.

Oni postavljeni na cestama imaju životni vijek od oko 15 godina, dok oni koji se koriste na kolnicima traju oko 30 godina, rekao je Mainichi Shimbun iz tamošnjeg vodovoda.

“Za početak ćemo prodati tri, a ako to bude uspješno, željeli bismo ih u prodaju staviti još”, rekao je. Svake godine grad zamijeni oko 1500 poklopaca.