Zanimljive činjenice o pingvinima koje sigurno niste znali

Najmanja vrsta pingvina visoka je samo oko 25 centimetara

FOTO: Unsplash.com

Iako su najpoznatiji po svojim crno-bijelim perjanim odorama, pingvini zapravo dolaze u različitim oblicima, bojama i veličinama.

Postoji 18 poznatih vrsta pingvina, od kojih su neki visoki poput imperatora pingvina (Aptenodytes forsteri) koji može doseći visinu od 1,3 metra, dok su drugi manji poput pingvina patuljaka (Eudyptula minor), koji imaju visinu od samo 40 centimetara.

Jeste li znali da su pingvini ptice, ali ne mogu letjeti?

Zanimljivo je da su pingvini majstori plivanja i ronjenja, s izuzetno hidrodinamičnim tijelima i krilima koja djeluju poput peraja. Neki pingvini mogu roniti i do 300 metara duboko i zadržati dah do 20 minuta dok love ribu i druge morske organizme. Njihova sposobnost plivanja omogućuje im da prežive u hladnim vodama antarktičkog kruga.

Pingvini se suočavaju s brojnim prijetnjama, uključujući klimatske promjene, gubitak staništa, krivolov i onečišćenje okoliša. Njihov opstanak je ugrožen zbog promjena u temperaturi mora, što utječe na dostupnost hrane, te uništavanja kolonija od strane invazivnih vrsta i ljudske aktivnosti.

zanimljivosti o pingvinima
Unsplash

Mužjaci pingvina preuzimaju veću brigu o mladima

Oni se okupljaju u velikim skupinama kako bi se zaštitili od hladnoće i predatora te kako bi zajedno uzgajali svoje mlade. Ovi društveni sustavi često uključuju ritualno parenje, izgradnju gnijezda od kamenja i zajedničko hranjenje mladih.

Jedna od najpoznatijih zanimljivosti o pingvinima je uloga očeva u brizi za mlade. Kod većine vrsta pingvina, mužjaci preuzimaju veću odgovornost za inkubaciju jaja i brigu o mladima dok majke odlaze u potragu za hranom. Ovaj neobičan obrat u ulogama roditelja čini pingvine jednim od rijetkih primjera u životinjskom carstvu gdje su očevi glavni skrbnici mladunaca.