4 zaštićene životinje u Hrvatskoj kojima prijeti izumiranje

Zabranjeno je uništavanje, ubijanje, uznemiravanje, prodaja i držanje zaštićenih životinja.

FOTO: Unsplash.com

Hrvatska obiluje bogatstvom netaknute prirode s raznolikim ekosustavima koji pružaju dom mnogim životinjama. Zaštita tih životinja ključna je kako bi se sačuvala biološka raznolikost zemlje. Saznajte koje su zaštićene životinje u Hrvatskoj.

Koje su zaštićene životinje u Hrvatskoj?

Kada je neka životinja zaštićena, to znači da postoje zakonske mjere i propisi koji su usmjereni na očuvanje te životinjske vrste i njenih staništa. S obzirom na njihov status, većina ovih životinja ne smije se loviti, a za neke je potrebna posebna dozvola za interakciju ili ribolov. Zaštićene životinje su one kojima prijeti izumiranje.

Bjeloglavi sup

Prva zakonom zaštićena životinja na ovoj listi je bjeloglavi sup. Bjeloglavi sup, ptica grabljivica iz porodice jastrebova, ističe se svojom karakterističnom pojavom. Bjeloglavi sup ima malu glavu koja ostaje spuštena tijekom leta, velika krila s rasponom do 2,8 metara te kratak rep. Njegova prehrana uglavnom se sastoji od velikih mrtvih sisavaca, budući da nikada ne napada žive životinje. Bjeloglavi sup je zaštićen zbog malog broja jedinki u Hrvatskoj.

bjeloglavi sup zaštićene životinje
Unsplash

Čovječja ribica

Druga zaštićena životinja je čovječja ribica. Čovječja ribica, endemska špiljska životinja u Hrvatskoj, izuzetno je rijedak vodozemac s karakterističnom kožom sličnom ljudskoj i dugim tijelom koje podsjeća na zmiju. Nalazi se u krškim podzemlju Istre, Like te rijeka Krke, Cetine, Vrljike, Matice, Norina i Neretve. Iako je duga samo oko 25 centimetara, može živjeti i do 60 godina.

Kuna zlatica

Kuna zlatica je divlja životinja s dugim smeđim krznom i elegantnim repom, prepoznatljiva je po svojoj brzini i raskošnom izgledu. Lov na kunu zbog njezina krzna bio je nekad uobičajen, ali danas je strogo zabranjen. Nalazi se u crnogoričnim i listopadnim šumama Hrvatske, posebice na otoku Braču te u Nacionalnom parku Plitvička jezera, Parku prirode Velebit i Parku prirode Papuk.

Hridinski ježinac

Još jedna zakonom zaštićena životinja u Hrvatskoj je hridinski ježinac. U Jadranskom moru obitava oko 20 različitih vrsta ježinaca, među kojima se ističe hridinski ježinac, često tražena morska poslastica. Međutim, za lov hridinskog ježinca potrebna je dozvola Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Unatoč tome, nelegalni lov i prodaja ježinaca na crnom tržištu ugrožavaju njihov opstanak.