Zašto neke škole traže roditelje da, prije nego pošalju djecu na nastavu, potpišu izjavu 'pod kaznenom odgovornošću'?

'Efekt traženja ovakve izjave je psihološke naravi, da se zastraši onoga tko je potpisuje', tvrdi odvjetnica

FOTO: Vjekoslav Skledar/ilustracija

Prije povratka manjeg broja najmlađih učenika u školske klupe od ponedjeljka, cijeli niz uvjeta s učeničke i roditeljske strane treba biti zadovoljen. Dijete ne smije imati kronične bolesti, niti jedan od ukućana s kojima je dijete svakodnevno u kontaktu ne smije imati kronične bolesti, propisanu mjeru samoizolacije ili karantene i ne smiju imati simptome zaraze koronavirusom.

Dijete ne smije imati povišenu temperaturu niti kakve respiratorne simptome, a jedan je od uvjeta za odlazak u školu jest i da su oba roditelja zaposlena te nemaju mogućnosti za zbrinjavanje djeteta. Sve ovo svojom potpisanom izjavom roditelji moraju potvrditi školi prije no što će u ponedjeljak ispratiti školarce na nastavu. Međutim, u nekim se školama od roditelja traži da tu izjavu potpišu pod “punom materijalnom i kaznenom odgovornošću”.

Posve nepotrebna formulacija

Nasumičnom pretragom internetskih stranica škola, od Zagreba, Poreča i Vukovara do Varaždinske, Zadarske i Ličko-senjske županije, naišli smo na takve izjave. Treba reći i da veći broj škola, barem onih koje smo pretražili, ne formulira izjavu uz “punu krivičnu odgovornost”, no i da se izjave od škole do škole razlikuju. Jedna, primjerice, počinje riječima “usprkos preporukama HZJZ-a da djeca ostanu kod kuće, dajemo izjavu…”.

Prema informacijama koje je Telegram prikupio od nekolicine ravnatelja, škole nisu iz Ministarstva dobile univerzalnu izjavu za roditelje, već su ih sastavljale same. Za mišljenje o izjavama koje eksplicitno navode materijalnu ili krivičnu odgovornost roditelja, upitali smo zagrebačku odvjetnicu Vanju Jurić. Navodi kako u pravnom smislu, takve izjave nemaju nikakvu posebnu težinu. Jurić objašnjava da je svatko tko u neke službene svrhe daje izjavu ionako zakonski odgovoran za njenu istinitost pa nije potrebno posebno naglašavati da se izjava daje pod “materijalnom i kaznenom odgovornošću”.

Jurić: ‘Primjer vršenja pritiska na roditelje’

Naglašava i kako takvom izjavom nije moguće otkloniti zakonsku odgovornost škole ili neke druge ustanove za stvari iz njihove nadležnosti, odnosno za njihove eventualne propuste. “Efekt traženja ovakve izjave i uvrštavanja ‘materijalne i kaznene odgovornosti’ u njihov sadržaj je psihološke naravi, da joj se doda neka težina i ozbiljnost, odnosno da se ‘zastraši’ onoga tko je potpisuje”, smatra Jurić.

“Ako je točno da su neke škole tražile takve izjave, to mi djeluje kao još jedan primjer vršenja pritiska i kao dodatan pokušaj prebacivanja svake, pa i pravne, odgovornosti na roditelje čija će djeca krenuti u školu”, smatra odvjetnica. Dodaje, činjenica je da roditelji koji će u ponedjeljak poslati djecu u školu, u velikoj većini nemaju baš nikakav izbor.

Sustav bi trebao preuzeti odgovornost

Roditeljima se, kaže za Telegram, pro forme daje pravo da sami odluče, međutim, taj izbor uglavnom ne postoji jer se radi o ljudima koji moraju na posao i kojima djecu nema tko čuvati. Ukazuje na izostanak odgovornosti sustava. “Sustav koji je donio odluku da nastava u školama počinje, kao i sve druge odluke u ovom razdoblju, trebao bi preuzeti odgovornost za svoje odluke i njihove posljedice. Sustav, naime, upravo radi toga i postoji”, zaključuje Jurić.

Podsjetimo kako se povratak u vrtiće i škole za najmlađu djecu odvija na temelju upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, čija je prva preporuka da djeca ostanu kod kuće ako je to moguće. Već smo pisali o reakcijama roditelja koji su izražavali mišljenje kako je suludo da odlučuju hoće li djeca ići u školu u zemlji u kojoj je odlazak u školu zakonska obaveza.

Ministrica: ‘Odgovornost roditelja sada je pojačana’

Tako u situaciji prebacivanja odgovornosti s Ministarstva na škole, koje bi trebale osigurati uvjete u kojima neće doći do zaraze koronavirusom, škole svu odgovornost prebacuju na roditelje. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak jučer je, odgovarajući na pitanje prebacuje li se ovakvim povratkom u škole odgovornost na roditelje, kazala da se to izvlači iz konteksta.

“Odgovornost je roditelja jedino da potvrdi da je pročitao upute, da zna da djetetu treba ujutro izmjeriti temperaturu i da ne boluje od bolesti navedenih na obrascu. Njihova odgovornost nije samo u ovoj situaciji, no to je sada pojačano”, izjavila je.

Evo nekoliko primjera problematičnih izjava:

Primjeri izjava na koje smo naišli na stranicama škola