Ženke kitova koje prolaze kroz menopauzu žive dulje i brinu o svojim unucima

Menopauza je među životinjama rijetka, kroz nju prolaze ženke samo pet vrsta sisavaca

FOTO: Tengyart/Unsplash

Kao i kod ljudi, neke ženke zubatih kitova prolaze kroz menopauzu, kaže novo istraživanje. Studija britanskih znanstvenika sugerira da se ta osobina mogla razviti zbog sličnih razloga kao i kod ljudi, piše Live Science.

Ženke kitova koje prolaze kroz menopauzu imaju duži životni vijek i preživljavaju desetljeća nakon svog reproduktivnog vrhunca, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Nature.

Rezultat toga je da imaju manje potomaka, ali mogu pomoći u podizanju mladunčadi i ne natječu se sa svojim kćerima za reprodukciju.

Sisavci koji ulaze u menopauzu

Menopauza je među životinjama rijetka, kroz nju prolaze ženke samo šest vrsta sisavaca. Jedna vrsta su ljudi, a preostalih pet su zubati kitovi, narvali, kitovi ubojice, lažni kitovi ubojice, kitovi s kratkim perajama i beluga kitovi. Iako je jedna studija od prošle jeseni sugerirala da i neke ženke čimpanze prolaze kroz menopauzu.

Glavni autor studije, Samuel Ellis, sa Sveučilišta Exeter, rekao je za The Washington Post da je sa stajališta prirodne selekcije to vrlo neobična stvar. “Ako je cilj dobiti što više potomaka u sljedećoj generaciji, najbolje je razmnožavati se cijeli život”, kazao je.

Žive 40 godina dulje

Jedna od teorija zašto su ženke evoluirale do menopauze smatra da se to dogodilo da bi se mogle brinuti za svoje unuke. Prijašnja istraživanja su otkrila da kod ljudi, prisutnost baka po majci, povećava stopu preživljavanja unuka.

Otkriveno je da ženke s menopauzom žive oko 40 godina dulje od vrsta iste veličine bez nje, unatoč sličnom reproduktivnom vijeku. Starije ženke imaju ulogu u pomaganju potomcima da prežive u vrijeme kada se ne natječu oko reprodukcije.

Odgajaju mlade jedinke

Evolucija je odabrala dulji životni vijek ženke kako bi majke i bake mogle nastaviti pružati podršku svojoj obitelji i nakon završetka reproduktivne faze života, kaže Ellis za Reuters.

Znanstvenici su prikupili i dokaze kako starije ženke pomažu drugima, bake kitova ubojica brinu o mladim orkama i vode neiskusne generacije u područja gdje ima više ribe. Mužjaci starijih majki imaju manje ožiljaka, sugerirajući da majke, nakon što se prestanu razmnožavati, štite svoje sinove.