Znanstvenici 20 godina promatraju kako Zemlja reflektira sunčevu svjetlost. Sjaj se dramatično smanjio prije 3 godine, što se događa?

Prvih 17 godina mjerenja rezultati su bili tako jednolični da su znanstvenici skoro odustali. A onda šok

Znanstvenici su otkrili da Zemlja nije više sjajna kao što je nekada bila, a u posljednjih nekoliko godina primjetno se zatamnila, doznaje CNN. Svaku noć tijekom posljednjih 20 godina znanstvenici iz Big Bear Sun Opservatory proučavali su sunčev solarni ciklus i naoblaku. Mjeren je “sjaj Zemlje” do kojega dolazi kada “tamno lice Mjeseca uhvati reflektirani odsjaj Zemlje i vrati to svjetlo”, navodi NASA. Količina sjaja varira od noći do noći, i ovisi o godišnjim dobima.

“Gledate u četvrtinu mjeseca. Možete ga vidjeti cijeloga zato što su mu tri četvrtine osvijetljene ovom sablasnom svjetlošću”, kaže Philip Goode s Tehnološkog instituta New Jersey, glavni autor studije. Poslije 20 godina mjerenja ove svjetlosti, ustanovljeno je da ona blijedi. “Sunčeva svjetlost koja se reflektira sa Zemlje postaje sve slabija.” rekao je Goode.

Iznenadna promjena prije tri godine

Zemlja reflektira oko pola watta manje svjetla po kvadratnom metru nego prije 20 godina, što odgovara smanjenju od 0.5 posto refleksije Zemlje. Zemlja reflektira oko 30 posto sunčeve svjetlosti koja je obasjava. Prvih 17 godina podaci su izgledali više-manje isto tako da su znanstvenici skoro prekinuli promatranje. A onda, u posljednje tri godine došlo je do promjene. Sjaj Zemlje se dramatično smanjio. “Nekoliko puta smo provjeravali podatke i pokazali su se točnima.”

“Podaci nisu u korelaciji s promjenjivom svjetlosti sunca zbog solarnih ciklusa već da bi uzrok moglo biti nešto drugo” objašnjava Goode. Zapazili su da je došlo do smanjenja naoblake. Sunčeva svjetlost se odbija od vrha oblaka i reflektira natrag u svemir. Kada se smanji naoblaka, na Zemlju stiže više sunčeve svjetlosti. “Zemlja tako dobiva više topline jer se reflektirano svjetlo smanjuje pa dolazi više sunčeve svjetlosti u vidljivom spektru”, tumači Goode.

Fenomen je povezan s temperaturom oceana?

Najveći pad naoblake zabilježen je nad zapadnim obalama Sjeverne i Južne Amerike, u istoj regiji gdje su temperature površine mora rasle zbog preokreta klimatskih uvjeta zvanih Pacifička dekadna oscilacija. Taj se termin odnosi na dugoročne fluktuacije temperature Tihog oceana. Budući da se ocean zagrijava i hladi na različitim mjestima, to ima izravan utjecaj na putanju struja. Pomicanje mlaznih struja ima izravan utjecaj na vremenske uvjete i dugoročnu klimu.

Goode nije rekao da je to imalo izravan utjecaj na brže zagrijavanje Zemlje. “Zemlja dobiva dodatnih pola wata po kvadratnom metru. Što Zemlja radi s dodatnom energijom, možemo samo nagađati”, zaključio je znanstvenik.