Znanstvenici istražuju može li tehnologija za cjepivo protiv Covida biti korisna i kod drugih bolesti

I Moderna i BioNTech primjenjuju tehnologiju mRNK na eksperimentalne lijekove protiv karcinoma

Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector illustration. Scientists in laboratory, chemical researchers with lab equipment. (Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector ill
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Pronalazak cjepiva koje tijelo pretvara u pogon za uništavanje virusa mogao bi revolucionizirati borbu protiv Covid-19, ali i budućih pandemija pa čak i karcinoma, kažu znanstvenici, prenosi Reuters.

Početni uspjeh takozvanih mRNK cjepiva Moderne te Pfizera i njemačkog partnera BioNTecha, prvi je dokaz da koncept djeluje.

Ubrzan proces nastanka cjepiva

Oba cjepiva imaju stope djelotvornosti iznad 90 posto što je puno više od očekivanog. Znanstvenici kažu da bi tehnologija mRNK, otkrivena prije gotovo 60 godina, mogla ubrzati razvoj novih cjepiva.

Tradicionalna metoda stvaranja cjepiva, uvođenje oslabljenog, mrtvog virusa ili dijela virusa za stimulaciju imunološkog sustava, traje u prosjeku više od 10 godina.

Jednom cjepivu protiv pandemijske gripe trebalo je više od 8 godina, dok je cjepivo protiv hepatitisa B nastajalo 18 godina. Cjepivo Moderne prošlo je od sekvenciranja gena do prve ljudske injekcije u 63 dana.

Ista tehnologija za lijek za rak

Eksperimentalna cjepiva iz Moderne, Pfizera i BioNTecha koriste laboratorijski stvorenu mRNK da bi uputili stanice na stvaranje proteina spiralnih virusa koronavirusa koji potiču imunološki sustav na djelovanje bez repliciranja poput stvarnog virusa.

I Moderna i BioNTech primjenjuju tehnologiju mRNK na eksperimentalne lijekove protiv karcinoma. BioNTech testira mRNK protiv melanoma sa švicarskim gigantom Rocheom.

Među najnaprednijim projektima Moderne, osim cjepiva protiv Covid-19, su mRNK spojevi za liječenje raka jajnika i ishemije miokarda.

Testiranje cjepiva u nekoliko tjedana

Rak, međutim, predstavlja puno veći izazov. Stanice raka, koliko god bile zloćudne, dolaze iz tijela pa se teže otkriju kako bi ih se moglo napasti. Ponekad je karcinom uzrokovan duplikacijom gena i kromosoma, sve izgleda normalno, samo se stanica dijeli više nego bi trebala.

Raymond Schiffelers iz Sveučilišnog medicinskog centra Utrecht u Nizozemskoj koji vodi program Europske unije za mRNK terapiju rekao je da je glavna prednost tehnologije u tome što bi proizvođači cjepiva mogli postići ultrabrzi odgovor.

“Testiranje može početi u roku nekoliko tjedana, što je velika prednost u odnosu na konvencionalna cjepiva”, kažu znanstvenici.

Tehnologija nebitna u slučaju gripe

Onog trena kada je poznata genomska sekvenca patogena, mogu se dizajnirati sintetske mRNK koje kodiraju ključne dijelove virusa. Ipak, rizici i izazovi oko mRNK ostaju.

Neka potencijalna cjepiva moraju se čuvati na ekstremno niskim temperaturama što otežava dostavu u zemljama s ograničenom infrastrukturom. Cjepivo BioNTech mora se transportirati na minus 70 stupnjeva, a Moderna kaže da svoje cjepivo mogu slati u normalnim hladnjacima.

Za gripu, mRNK nije revolucija jer gripa prebrzo mutira, ali za Covid-19 ova tehnologija mogla bi biti revolucionarna.