Znanstvenici istražuju vezu između zagađenja oceana plastikom i novih antibiotika

Prema istraživanju ostaci plastike mogli bi biti kandidati za proizvodnju antibiotika, jer na njima bakterija formiraju ekosustave

Plastic pollution trash on sea surface with different kinds of garbage - plastic bottles, bags, wastes floating in water. Sea ocean water pollution background concept vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Mnogi ekolozi ističu zagađenje oceana plastikom kao veliki i rastući problem, ukazujući pritom na Veliko pacifičko smeće. Naglašavaju i kako se ni na krajnjem sjeveru planete ne može izbjeći globalna prijetnja zagađenja plastikom.

Druga ozbiljna prijetnja čovječanstvu, bakterije otporne na antibiotike, naizgled je nepovezana sa zagađenjem plastikom. No, ova dva problema našla su se zajedno u novom istraživanju, u kojem su znanstvenici s National University of San Diego, u suradnji sa Scripps Institution of Oceanography, otkrili da bi onečišćenje oceana plastikom moglo biti izvor novih antibiotika koji bi mogli biti učinkoviti protiv bakterija otpornih na antibiotike, piše SciTech Daily.

Istraživanje je predstavljeno na konferenciji Američkog društva za mikrobiologiju, u Washingtonu.

Ostaci plastike mogući kandidati za proizvodnju antibiotika

Stručnjaci procjenjuju da svake godine između 5 i 13 milijuna metričkih tona plastičnog otpada dođe do oceana, u rasponu od velikih plastičnih komada do mikroplastike. Na tim ostacima bakterije mogu formirati cijele ekosustave. Ti ostaci plastike bogati su biomasom pa bi zato mogli biti kandidati za proizvodnju antibiotika što se događa u visoko konkurentnim prirodnim okruženjima.

Znanstvenici su iz oceanske plastike izolirali pet bakterija koje proizvode antibiotike. Testirali su ih protiv različitih gram pozitivnih i gram negativnih bakterija, otkrivši da su učinkovite protiv uobičajenih bakterija ali i protiv dva soja koja su otporna na antibiotike.

“Uzimajući u obzir trenutnu antibiotsku krizu i porast superbakterija, bitno je tražiti alternativne izvore novih antibiotika”, rekla je voditeljica studije Andrea Price s Nacionalnog sveučilišta. “Nadamo se da ćemo proširiti ovaj projekt i dalje karakterizirati bakterije i antibiotike koje proizvode”, zaključila je.