Znanstvenici misle da bi (zbog zdravlja) u gotovo sve trebali početi dodavati morsku travu

Hrana je zdravija i ukusnija te pomaže kod kardiovaskularnih bolesti i debljine

FOTO: flickr

Na plaži svi pokušavamo izbjeći morske trave i strašno nas smeta kada nas poškaklja po nogama. Izbjegavamo se kupati tamo gdje ih ima. A čini se da bi morske trave trebali itekako cijeniti.

Novi članak objavljen u znanstvenom časopisu Phycologia, autora Ole G. Mouritsena, profesora biofizike na University of Southern Denmark, koji je napisao i nekoliko knjiga o tome, argumentira da ako ozbiljno mislimo pobijediti kardiovaskularne bolesti i pretilost, moramo početi koristiti suhu ili granuliranu morsku travu na hrani kao što je pizza, tijesto, kruh, čak i na fast foodu.

Postoji puno varijanti morske trave, a u članku se opisuju korisni učinci 35 različitih trava, nabrojani su korisni proteini, antioksidansi, minerali, dijetalna vlakna i poluzasićene masne kiseline kao neki od hranjivih sastojaka morskih trava. Dodatno, kalijeve soli iz morske trave ne vode povišenju krvnog tlaka, a morske trave sadrže i umami, peti osnovni okus koji pomaže da se osjećamo siti pa ćemo početi razumijevati zašto nam zelena, ljigava substanca može pomoći.

Konzumacija manje kalorija

Navodeći studiju u kojoj su pretili muškarci iskušavali kruh sa i bez morskih trava, prijavljujući okus kao prihvatljiv ako je sadržaj morske trave bio ispod 4 posto, profesor Mouritsen komentira koliko bi dodane morske trave bilo dobro. Ljudi koji su jeli kruh sa morskim travama koji je sadržavao 4,5g vlakana na 100g više, konzumirali su 16.4 posto manje kalorija tijekom 24 sata.

Teško je odrediti koliko morskih trava bi osoba trebala konzumirati da bi od toga imala koristi ali profesor Mouritsen procjenjuje da bi to bilo oko 5 do 10 grama. Dodavanjem morskih trava u procesuiranu hranu, učinili bi hranu zdravijom i u puno slučajeva ukusnijom koja ujedno pomaže kod kardiovaskularnih bolesti i debljine.