Znanstvenici misle da znaju zašto neke ljude boli glava ako popiju i malu čašu crnog vina

Misle da je za sve kriv spoj kvercetin iz crnog grožđa

FOTO: Kelsey Knight/Unsplash

Američki znanstvenici sa University of California misle da su otkrili zašto neke ljude zaboli glava nakon samo male čaše crnog vina.

Tim ovih znanstvenika navodi u studiji, objavljenoj u časopisu Scientific Reports, da je to zbog spoja kvercetina u crnom grožđu koji može utjecati na način na koji tijelo metabolizira alkohol, javlja BBC News.

Kriv je kvercetin?

Izloženo suncu, crno grožđe proizvodi više kvercetina što bi značilo da su skuplja vina još lošija za one sklone glavoboljama, kazao je jedan od znanstvenika za BBC News.

Jeftine sorte grožđa uzgajaju se na trsovima velikih krošnji, s puno lišća i nisu toliko izložene suncu. Kod uzgoja vinove loze količinom sunca se pažljivo upravlja kako bi se poboljšala kvaliteta vina.

Više je teorija

Već je bilo nekoliko teorija o tome zašto neke ljude boli glava unutar pola sata od konzumacije i malih količina crnog vina. Neki su sugerirali da bi uzrok mogli biti sulfiti, konzervansi koji produljuju rok trajanja i održavaju vino svježim.

Ali sadržaj sulfita veći je u bijelim vinima i malo je dokaza da bi sulfiti bili krivci za glavobolje.

Nekad su krivi i geni

Drugi mogući krivac je histamin, sastojak koji je češći u crnom vinu. On širi krvne žile što može izazvati glavobolju, ali dokaza za to nema.

Stručnjaci znaju da jedna od tri osobe istočno-azijskog porijekla ne podnosi bilo koju vrstu alkohola, mučno im je, crveni im se lice i zaboli ih glava. To je zbog gena ALDH2 koji utječe na rad enzima koji metabolizira alkohol.

Alkohol se u tijelu razgrađuje u dva koraka, u otrovni spoj acetaldehid koji enzim pretvara u bezopasni ocat. Ako se to ne dogodi, u organizmu se nakuplja štetni acetaldehid.

Treba istražiti i druge sastojke

Znanstvenici kažu da kvercetin može blokirati djelovanje ALDH2 i događa se slično. Kvercetin je u mnogim vrstama voća i povrća, a dostupan je i kao nadomjestak zbog protuupalnih svojstava i sam po sebi ne uzrokuje glavobolju.

Neki se znanstvenici s ovom teorijom ne slažu i kažu da je vrijedno istražiti i druge sastojke crnog vina kao moguće okidače glavobolje.