Znanstvenici objavili da je izumrlo 150 tisuća pingvina koji su prije 6 godina ostali zarobljeni na ledenjaku

Utjecaj ledenjaka na pingvine znanstvenicima će pomoći u daljnjim istraživanjima

FOTO: Mary Bomford/Flickr

Gotovo 150 tisuća Adelijskih pingvina izumrlo je otkako su ostali nasukani na velikom ledenjaku koji im je postao novi dom, nakon što su se odvojili od obale Antarktika prije šest godina, prema pisanju maganiza Antarctic Science.

Ledenjak nazvan B09B je, veličinom od gotovo tri tisuće kvadratnih kilometara, tek nešto manji od Rhode Islanda, a nakon što su ostali zarobljeni na njemu, Adelijski su pingvini ostali bez potrebnih zaliha hrane te im je u potpunosti izmijenjen okoliš u kojem žive, sudeći prema izvješću koje je ove veljače objavio Cambridge University Press.

Ledenjak je naposljetku potpuno izolirao pingvine te su od tog trenutka prisiljeni tragati i lutati duž 640 kilometara u potrazi za hranom. Također, od 2011. godine, kada je tamošnja kolinija brojila više od 160 tisuća pingvina, do danas, njihov je broj drastično smanjen na svega 10-ak tisuća.

Potraga za hranom

Adelijski pingvin
Adelijski pingvin Suresh Krishna/Flickr

“Dolazak ledenjaka B09B u zaljev Commonwealth uvelike je povećao udaljenost koju Adelijski pingvini moraju prijeći u potrazi za hranom”, napisali su stručnjaci u svom izvješću, no navode da to, nasreću, nije njihov kraj.

Naime, na udaljenosti od otprilike osam kilometara od zaljeva Commonwealth pronašli su novu koloniju te su zaključili kako je ledenjak imao izravan utjecaj samo na one pingvine koji su ostali na njemu.

Utjecaj topljenja ledenjaka

No, ovo istraživanje o utjecaju ledenjaka na Adelijske pingvine znanstvenicima bi moglo pomoći pri uvidu u širi utjecaj ledenjaka na tom području.

Postupno topljenje ledenjaka, tvrde znanstvenici, najsnažnije pokreće promjene kod Adelijskih pingvina, no dodaju kako bi oko uvida u dugoročne promjene trebalo pričekati još određeni vremenski period, prenosi CNN.